Въпреки доказаната вреда за здравето от консумирането на захарни изделия и напитки, огромно множество хора си остават в „плен на сладкото“. Многобройните изследвания водят до извода, че прекомерното наличие на захарта в кръвта отключва почти всички сериозни заболявания, като се започне от диабета, дисбалансиращ функционирането на практически всички биологични системи на организма и се стигне до раковите заболявания, докато нарушената обмяна на веществата предизвиква неконтролируемо затлъстяване…
За съжаление, малцина са тези, които възприемат с нужната сериозност проблема с прекомерната консумация на добавени захари, тъй като усещането за бърз, но кратък прилив на енергия е примамливо, а вкусовите усещания се настройват избирателно към вкуса на захарта…
Драстичното ограничаване на захарта в храната значително подобрява здравословното състояние и снижава риска от сериозни заболявания. Освен това рязко се подобрява състоянието на кожата и не се наблюдава преждевременна поява на бръчки; наблюдава се и траен процес на отслабване.
Ако спрете да ядете сладко, с тялото ви ще се случат тези 4 неща
Важно е да се знае, че за разлика от добавените захари, тези с натурален произход се съдържат в природните въглехидратни храни (плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, семена), в които участват: фибри, витамини, минерали, антиоксиданти, протеини и мазнини – вещества, забавящи усвояването на захарите.
Ето сега насоките, които ако следвате и имате силна воля, ще ви помогнат да преодолеете пристрастието си към сладките неща.
За начало, през първата седмица: първо, спирате всякаква консумация на газирани напитки, сокове, сиропи, нектари и енергийните напитки, които съдържат, по правило, твърде големи количества добавени захари; второ, изхвърляте сладките неща от дома си; трето, разделете меда от захарта и кафявата захар, отделяте кленовия сироп и шоколадите едни от други; поставяте им етикети, относно съдържащите се в тях калории и така ще контролирате тяхната калорийната мощ на консумираните захарни продукти. Държите в чантата си си банан, ядки или протеиново блокче, които ще помогнат при внезапен пристъп на енергиен глад.
Яде ви се сладко - учени разкриха каква е причината за това
През втората седмица започвате да привиквате небцето си към новите навици. Въвеждате в използване на подсладители, вместо захар, като се съсредоточавате върху признатите за качествени такива като стевия, еритритол, малтитол и други.
Смесвате несладки със сладки храни, с което въздействате на небцето си да възприема сладкото като още по-сладко. Освен това така ще се засищате по-бързо.
Пиете само много вода, за да подпомагате на организма да се чисти ефективно от отпадните продукти. Редувате изворната с минерална вода.
През третата седмица изготвяте дългосрочен хранителен режим. В случай, че обаче, в главата ви се е загнездила мисълта, че изобщо сте се лишили от възможността да си хапнете нещо сладичко, то нарушете табуто и си хапнете от любимото сладко нещо. Но не прекалявайте в никакъв случай и си го позволявайте възможно по-рядко.
Увеличавайте постепенно приема на здравословни мазнини като авокадо, маслини, риба, ядки, зехтин, с което ще забавите разграждането на захарите и по този начин кръвната ви захар ще се стабилизира на безопасно ниво.