Черният дроб е органът, на който най-малко обръщаме внимание, въпреки че ежедневно затрудняваме дейността му.
Прием на мазни храни, алкохол, лекарства, липса на достатъчно движение, стрес, токсини от околната среда - всичко това се отразява пагубно на черния ни дроб.
Но има една напитка, която ще му помогне да се пречисти. В нейния състав влиза червено зеле, което съдържа огромно количество витамини и минерали.
Обикновено го консумираме във вид на салата. То съдържа протеини, фибри, ензими, фитонциди, захар, желязо, калий, магнезий, витамин С, В1, В2, В5, В6, В9, РР, Н, провитамин А и каротин. Освен това в него съдържанието на каротин е 4 пъти повече от това в бялото зеле.
Зелевият сок премахва токсините от тялото, почиства черния дроб. Компреси от листата му лекуват рани, изгаряния, облекчават главоболието, укрепват ноктите. Фитонцидите, съдържащи се в червеното зеле, помагат в борбата с туберкулозния бацил. Това заключение направиха учени, които от няколко години наблюдават пациенти с туберкулоза.
Приготвяне на напитка
За целта са ви необходими следните съставки: червено зеле, зелени ябълки, пресен босилек, прясна мента.
За да подготвите дневната си доза, ще ви трябва:
- 300 гр червено зеле;
- 1 зелена ябълка;
- шепа пресен босилек;
- шепа прясна мента;
Приготвяне
Измийте всички съставки, нарежете ги на едро и ги разбийте в блендер до получаване на течна маса. Пийте по половин чаша 2 пъти на ден преди хранене.
Сокът е отличен за лечение на заболявания на дихателната система. Добавете малко мед към него, ако го консумирате с тази цел.
Той прочиства не само черния дроб, но и жлъчните пътища.
Приемайки по половин чаша зелев сок на ден, ще нормализирате кръвообращението си. Резултатът е чиста, свежа и кадифена кожа.
Ако изплакнете устата си със зелев сок, това ще укрепи емайла на зъбите ви.
Сокът от червено зеле помага за поддържане на еластичността на стените на съдовете и повишава еластичността на капилярите.
Кога е противопоказан?
Ако имате индивидуална непоносимост към зеле, този сок не е подходящ за вас. Той е противопоказен и при стомашно-чревни заболявания.
Не забравяйте, че външните листа и кочана на зелето не се консумират поради натрупването на големи количества нитрати в тях.