Тези съвети могат да бъдат следвани от всички, които искат да бъдат леки, стройни и пълни с енергия през цялата година.
Една от основните тенденции за 2024 г. е акцентът върху храненето на растителна основа. Всъщност ролята на месото намалява, а търсенето на храни и ястия на растителна основа става все по-голямо. Добрата новина е, че те са изключително питателни и могат да задоволят нарастващите ни нужди от хранителни вещества, без да добавят допълнителни калории.
Но ключът към тази тенденция е да не се подлагате на оскъдна диета. Веганският протокол, разработен с помощта на водещи диетолози, може да помогне за това. Той задоволява напълно всички нужди на организма, както и допринася за намаляване на теглото и поддържане на фигурата без загуба на енергия. Освен това е препоръчителен за профилактика на сърдечносъдови заболявания, за намаляване на рисковете от рак и инсулт плюс регулиране на жизнените показатели при диабет тип 2.
Важни неща, които трябва да знате преди да станете веган
Веганският протокол се основава на прости и разбираеми правила, които трябва да спазват не само веганите, но и всички, които се грижат за своята красота, здраве и дълголетие.
Правило № 1: Диетата трябва да е без прегрешения
Балансираният хранителен режим е в основата на основите на здравето и красотата за всеки, но веганите много трудно поддържат този баланс. Това е така, защото те трябва постоянно да намират нови алтернативи на животинските протеини и да се уверят, че имат достатъчно количество от тях в ежедневната си диета.
Затова е изключително важно да съставите предварително меню за един ден или дори за седмица, за да видите дали имате достатъчно белтъчини, мазнини, въглехидрати и фибри, или трябва да намалите или да добавите нещо друго.
Любопитен факт е, че доста растителни протеини се съдържат в бобовите растения, около 20-24 грама на 100 грама продукт, а в елдата и просото от същия обем ще има около 12 грама протеини.
Правило № 2: Всеки ден различно меню
В допълнение към факта, че трябва да се храните балансирано, така също и разнообразно. Това подобрява цялостното ви здравословно състояние, укрепва имунната ви система и ви помага да контролирате количеството на приеманите калории. Убеждението, че веганите имат малък избор от храни, е мит. Той включва:
- Всички зелени зеленчуци, особено спанак, кейл, манголд.
- Зеленчуци: броколи, аспержи, зелен грах, тиква, моркови, батати, ямс, цвекло, домати, чушки, тиквички, зеле и др.
- Семена (конопено семе, тиквено семе, ленено семе, семена от чиа).
- Бобови растения (леща, нахут, боб мунг, фасул).
- Ферментирали соеви продукти (темпе и тофу).
- Ядки и растителни млека.
- Неактивна хранителна мая (вкус на сирене, протеини).
- Гъби.
- Къри и мисо паста.
- Тахини (гъста паста, направена от смлени сусамови семена).
Разкриха тайните на вкусната веган храна
Правило № 3: Яжте сезонни храни
Не забравяйте, че няма нищо по-хубаво от сезонните продукти. Те съдържат най-много витамини и полезни микро- и макроелементи, от които организмът ни има огромна нужда. Затова не купувайте тиквички през зимата и тиква през лятото.
Правило № 4: Не забравяйте за ферментацията
Никога не се уморявам да повтарям, че без ферментация не може, ако, разбира се, искате да сте собственик на здрав стомашно-чревен тракт, тънка талия и красива, чиста кожа. Факт е, че през лятото не ви се иска кисело зеле, защото го свързвате го със зимния сезон. Но можете да го замените с кимчи, ферментирали лимонади от горски плодове или комбуча. Това е не само здравословно, но и много вкусно.
Правило № 5: Дъвчете добре храната си
Както знаете, храносмилателният процес започва в устата, където храната се смесва със слюнката, която действа като стомашен сок. Ето защо е толкова важно да сдъвквате всичко добре, като превръщате храната поне в пюре. За да направите това, трябва да отхапвате малки парчета и да извършвате около 30 дъвкателни движения. Това трябва да го правят всички, а не само веганите.