Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бабинден е. Знаете ли тези традиции?

08 януари 2022, 17:08 часа

Поредицата светли български празници завършва с Бабинден – денят на родилната помощ, който се чества ден след Ивановден и е посветен на жените, помагащи за появата на новия живот, на тези, с чиято помощ продължават и животът, и родът, и светът.

Днес това е празник на акушерките и гинеколозите, но преди години са се почитали бабите, които са помагали на младите невести да родят своите рожби. От тези времена са останали традиции и обичаи, предавани от поколение на поколение и изпълнявани в някои краища на страната и днес. Те са корени и памет, която споделяме с вас, за да съхраним родното и българското и да пребъде през вековете.

        Интересни традиции за Бабинден

  • В миналото на този празник ролите в семейството се обръщали – мъжете стояли вкъщи, а жените можели да посещават кръчми. Жените имали право да гонят, мажат с катран и свалят панталоните на мъжете, ако случайно излезнат извън дома си на този празник, както и да ги принуждават да ги почерпят.  
  • В онези далечни времена бабите-акушерки извършвали ритуали, за които се вярвало, че помагат на младите жени да имат повече деца, или да се сдобият с рожба, ако не могат да заченат.
  • По стара традиция рано сутринта на Бабинден в дома на бабата идвали жените, на които е помагала да родят, за да изпълнят ритуала „измиване на ръце“. Вярвало се, че така се почитала бабата-акушерка и се помагало на жените да раждат по-лесно, а на новородените деца – да оцеляват. На ръцете на децата, които е изродила, на този ден бабата-акушерка пък завързвала монета.
  • Интересна традиция на Бабинден включвала завеждането на бабата-акушерка до вода (река, езеро) и изкъпването ѝ под съпровода на еротични песни, закачат се с мъжете, които срещат по пътя си, и връщат бабата в дома ѝ, носейки я на ръце.Това обредно къпане на бабата се наричало „влечугане“ и не се е изпълнявало навсякъде.
  • Любопитни са и традициите на празничната трапеза в деня на бабите – бабата кадяла под полите на жените, за да бъдат по-плодовити, а наричанията имали сексуален контекст.

По стар стил празникът се е празнувал на 21 януари, днес се чества на 8 януари. Част от обичаите са запазени и до днес в някои краища на България. Ръцете на акушерките се измиват на този ден така, както това се е случвало с ръцете на бабите преди години. Днес обаче празникът е по-скоро празник на медицинските специалисти, израждащи бебета, и далеч не навсякъде има останал спомен за онези далечни времена и причудливи обичаи.

 

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес