Бобът е сред най-любимите български ястия. Тази храна присъства на трапезите ни под най-различна форма. Боб яхния обаче си остава предпочитаната гозба.
Много е важно да сте добре запознати с тънкостите и спецификите, свързани с направата на вкусен боб, ако не искате накрая да страдате от неприятни газове и подуване на корема.
Днес ще споделим с вас всички онези хитрини, които бабите са ни разказвали. Те ще ви помогнат да сготвите най-вкусната гозба, без да съществуват никакви здравословни последици.
Как е правилно да се готви боб?
Едно от най-важните неща е да накисвате боба от предната вечер. Освен, че ще се сготви по-лесно, няма след това да усещате подуване на корема.
Тази тайна съставка ще направи обикновения боб повече от уникален
На сутринта изхвърлете водата, която е останала, измийте го под течаща вода и го залейте с нова. Оставете го да се вари, заедно със зеленчуците.
Така бобовата храна ще се свари много по-лесно. Има обаче още един трик за бързо готвене, който знаем от нашите баби. Ако искате да ускорите процеса, добавете един цял картоф с останалите зеленчуци. Ще се изненадате, но този трик действа безотказно.
Има хора, които са почитатели на по-мекия вкус на храната. Ако сте от тях, задължително добавете половин чаша прясно мляко, след като ястието е напълно готово и запържено.
Съществуват наистина разнообразни рецепти, свързани с направата на гозби с боб. Може да готвите в гърне, в тенджера, в гювеч, в тавата във фурната, както предпочитате.
Когато варите боб, никога не слагайте солта в самото начало. Това ще способства за забавянето на процеса. Много вероятно е дори да варите с часове и накрая зърната боб да останат сурови.
Следвайте тези съвети и ще останете много доволни от крайния вкус на вашето ястие!