Знаете ли, че анти ейдж продуктите са способни да увредят кожата ви? Ето кои компоненти в състава на средство против стареене може да не помогнат, а да влошат състоянието на кожата.
1. Ретинол
Ретинолът е производен на витамин А и често се ползва в кремове против стареене. При правилна употреба, той реално може да бъде се бори с бръчките.
При излишък на ретинол в козметиката е възможен обратният ефект: пренасищането с витамин А води до сухота, така че бръчките могат да станат още по-изразени, отколкото преди нанасянето на крема.
След ползване на продукт с ретинол, кожата става особено уязвима от слънцето, така че ако забравите за крема със spf, рискувате да получите изгаряне и раздразнение, както и хиперпигментация в дългосрочен план.
2. Глицерин
Глицеринът е тривалентен алкохол. В козметичните продукти той се позиционира като мощен овлажняващ елемент, освен това е много евтин за производство. Той има подчертан хигроскопичен ефект, тоест способен е да привлича и задържа влагата. В крема за лице глицеринът трябва да взима влага от въздуха и да обогатява кожата с вода.
Но при използване на такъв продукт с глицерин при ниска влажност на въздуха, под 65%, се получава обратният ефект: глицеринът изтегля вода от дълбоките слоеве на дермата и води до хронична дехидратация на кожата.
Още: Намаляването на калориите може да забави процеса на стареене
3. Алкохол
В козметиката редовно се ползват алкохоли. С течение на времето такива продукти разрушават хидролипидния защитен слой на кожата, буквално оставяйки дупки в нея.
Бензиловият алкохол е алерген. При висока концентрация, е възможно кожата да се раздразни, да се появят алергични реакции, сърбеж и парене.
Терпеновите алкохоли имат изразени аромати и се добавят за ароматен ефект.
По-добре изберете продукти с надпис „без алкохол“.
4. Силикони
Силиконите са силно съвместими с тъканите на човешкото тяло. Силиконите са много разпространени в козметиката против стареене. Те спомагат за визуално изравняване на повърхността на кожата, създавайки незабавен ефект на гладка и равномерна кожа без бръчки. При използването на тези продукти кожата изглежда хидратирана и гладка.
Силиконите обаче всъщност не могат да премахнат бръчките, така че ефектът ще бъде само временен. В допълнение, силиконите са много трудни за измиване от повърхността на дермата, те се махат единствено със специални двуфазни средства за премахване на грим. Силиконите запушват порите, провокират появата на възпаление.
Още: Изследователите откриха начин за забавяне на човешкото стареене
5. Козметично масло
Козметичните масла често се добавят към anti-age продуктите като ценни подхранващи съставки. За суха, застаряваща кожа, маслото ще помогне за създаването на защитен слой, който съхранява водата и възстановява естествения хидролипиден слой. Използването на тези компоненти по-скоро вреди, отколкото помага.
При продължителна употреба на продукти с масла ще има обратен ефект: маслото постепенно разрушава естествения липиден слой на дермата, което води до още повече изсушаване и води до преждевременно сбръчкване на кожата на лицето.
6. Продукти с изтекъл срок на годност
Не на последно място в нашия списък е използването на козметични продукти с изтекъл срок на годност. Това може допълнително да състари кожата ви.
Още: „Не се мръщете – ще се сбръчкате“: Развенчаваме този и други митове за стареенето