Успокоителните медикаменти, които ще открием в аптечната мрежа, често са по-вредни за нас, отколкото да има полза от тях. Те причиняват пристрастяване и имат множество странични ефекти. Действат само в началото, като постепенно ефектите им отслабват.
Откъсването от тези лекарства след дълго употреба е много трудно, тъй като вероятно ще се сблъскате с абстинентна криза. Затова е добре да избягвате при всички случаи подобни успокоителни. От полза могат да ви бъдат някои растения и билки, известни с успокояващия си ефект. От тях можем да се откажем лесно, нямат странични ефекти и са с добро действие.
Ето и кои са най-често използваните с такава цел:
Кафе-кафе
Ако не сте чували за това растение, то не го асоциирайте веднага с ободряващата напитка кафе, тъй като ефектът от тази билка е точно противоположният. Произхожда от Океания и е смятана за кралицата на натуралните успокоителни.
Коренът на растението е богат на кавалактони - съединения с психоактивни свойства, които са с различни функции - повишават доброто настроение, имат успокояващ ефект, укрепват защитата срещу стрес и т.н.
Именно това прави кафе-кафе важна за борбата с тревожността - обхваща различни аспекти, които могат да бъдат лесно потушени с консумирането й.
Дозата на ден е между 100-250 мг и е препоръчително един курс на лечение с кафе-кафе да не надвишава 3 месеца.
Валериан
Валерианът е може би най-известен на всички ни, тъй като неговият корен спомага за освобождаването натрупания стрес и напрежение.
Екстрактът му се използва от хиляди години при редица здравословни състояния, включващи тревожност, безсъние, лошо храносмилане и др.
Пасифлора
Билката също има известен успокояващ ефект, но не е толкова силен, колкото при кафе-кафе например. Пасифлората действа облекчаващо както на психическото, така и на физическото напрежение. Има благоприятен ефект върху безсънието. Комбинира се добре и с други билки като валериан и маточина.
Маточина
Маточината е използвана още през Средновековието за понижаване нивата на стрес и тревожност, за приспиване на хората и за подобряване на апетита. Има най-силен ефект в комбинация с други успокояващи билки.
Открива се и под формата на тинктура. Препоръчителната дневна доза е до 500 мг в сух вариант или 60 капки тинктура.
Жълт кантарион
Най-вече познат като антидепресант, но спомага и при симптоми на тревожност. Полезното му влияние се приписва на съставките хиперицин и хиперфорин, като те спомагат за разграждането на серотонин, допамин и др. хормони.
Препоръчително е да се приема три пъти дневно по време на хранене в количество 300 мг или общо 900 мг дневно.