Допуснати грешки при мариноването, както и неправилното съхранение на бурканите могат да доведат до много омекване на киселите краставички и останалите туршии. Освен това зеленчуците могат да станат по-малко хрупкави, ако се оставят в отворен буркан твърде дълго.
Но с помощта на един лесен трик е възможно да спасите краставици, които вече не са хрупкави. Само след 20 минути те ще възвърнат предишната си текстура и хрупкавина.
Топ трик за възстановяване хрупкавостта на омекналите кисели краставички
Първо се уверете, че те не са се развалили и са годни за консумация.
Кисели краставички: Лекар разкри какво се случва с тялото, ако ги ядете всеки ден
Ако всичко е наред със зеленчуците и единственият проблем е тяхната мекота, тогава си струва да извършите една проста процедура, за да върнете зеленчуците в първоначалната им консистенция.
Трябва да изсипете краставиците в гевгир (за да се отцеди саламурата) и да ги покриете с много кубчета лед. Зеленчуците трябва да се оставят в тази форма за 20 минути.
Резултатът от „обработката с лед“ е връщането на хрупкавостта на киселите краставички.
Но има важен момент: тази консистенция ще се запази за кратък период от време. Затова киселите краставички трябва да се консумират веднага.
Как да изберем и съхраняваме кисели краставички правилно?
При избора на кисели краставички, особено тези с ниско съдържание на сол, трябва да сте особено внимателни. Развитието на патогенни бактерии в запечатаните буркани може да доведе до отравяне.
За да предотвратите това, изберете доверени производители и внимавайте със закупуването на домашни продукти или насипни туршии - качеството на такива продукти е слабо контролирано и опасните бактерии лесно се размножават в дървени бъчви.
Безскрупулните производители често добавят калциев хлорид, за да подобрят твърдостта и хрупкавостта на зеленчука. Не трябва да има такива добавки, при правилна технология хрупкавостта се запазва естествено.
Саламурата трябва да е бистра - само маринованите краставици трябва да са леко мътни. Зеленчуците трябва да са със запазена цялост, да са плътни и не се разпадат на влакна. Те могат да бъдат цели или нарязани на парчета или настъргани.
Срокът на годност на неотворена кутия не трябва да надвишава 2 години. Ако е по-дълъг, продуктът вероятно съдържа консерванти. След отваряне продуктът не се съхранява дълго в хладилник, обикновено около две седмици до месец, както може да се прочете на опаковката. Запечатаните буркани също трябва да се съхраняват на хладно.
Още: Кисели краставички - наистина ли помагат при махмурлук