Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

8 грешки, които допускаме, когато се грижим за зъбите си и всъщност ги увреждаме

22 август 2022, 12:45 часа

Грижата за зъбите е нещо, което учим още в ранна възраст. Това обаче не пречи около 2,4 милиарда човека по света да страдат от кариес. Това се дължи най-често на ежедневните грешки, които правим, докато се грижим за зъбите си, без дори да подозираме за този факт.

1.    Пренебрегване на лошия дъх от устата - лошата миризма от устата може да се дължи на недостатъчна хигиена или на заболяване на венците. Понякога е трудно да доловим собственото си зловоние, но все пак при най-малко съмнение може да се направи прост тест, който да покаже дали имаме такъв проблем - трябва да оближем вътрешността на китката, да изчакаме 10 секунди и след това подушваме тази област. Може също да се натрие задната част на езика с пръст или парче памук.

Колко време трябва да се мият зъбите, за да не ходите на зъболекар?

2.    Хранене след измиване на зъбите - след измиването на зъбите сутрин, естествено, че следва хранене и пиене. Последният вкус в устата вечер обаче трябва да бъде от пастата за зъби. Дори пиенето на чай преди лягане може негативно да повлияе на денталното здраве.

3.    Изплакване на зъбите с вода за уста - денталните специалисти препоръчват след измиването с паста, зъбите да се изплакнат с вода за уста. Така редовното поддържане с вода за уста намалява зъбния кариес  с една четвърт.

4.    Колко дълго да се четкат зъбите - ако миенето на зъбите с четка трае половин минута дневно, не може да се очаква добър резултат. Според правилото 30 секунди трябва да се отдели на всеки от четирите квадранта на устата. Това означава, че зъбите се нуждаят от 2 минути общо за добро почистване.

Как действат избелващите пасти за зъби и защо могат да бъдат опасни?

5.    Твърде силно миете зъбите си - усърдието не винаги е положително качество. Ожесточеното търкане с четката, особено ако е по-твърда, разваля зъбния емайл, разранява венците и ги прави чувствителни. Важно е да се избере правилната четка за зъби. Най-добре това да се направи съвместно с личния зъболекар.

6.    Неправилно миене на зъбите непосредствено след хранене - това разбиране за поддържане на зъбната хигиена може да повреди емайла на зъбите, особено след консумация на кисела храна. Поне 30 минути след храна е добре зъбите да се оставят да почиват.

7.    Използване дълго на една и съща четка за зъби - препоръката на денталните специалисти е четката за зъби да се сменя на 3 месеца. Друг вариант е това да става когато косъмчетата видимо са се оръфали.

8.    Необходимо е да се сменя четката за зъби при боледуване - трябва да сме наясно, че четката за зъби не убива бактериите. Това означава, че след боледуване тя трябва да се смени, за да не боледуваме повторно от същото заболяване скоро след това. Четката на болния не бива да докосва други четки по времето, когато той е болен и я ползва.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес