Колко интересни могат да бъдат библиотеките в ерата на таблетите и Киндъл? Повече от колкото си мислите, пише Си Ен Ен. Само трябва да знаете, къде да отидете.
1. Централната библиотека в Сиатъл, Вашингтон, САЩ
Централната библиотека в Сиатъл е сграда с изискан, модерен дизайн. В нея често има туристи от цял свят, влезли на обиколка. Да, мястото е толкова голямо, че в него има организирани обиколки.
На първата година от построяването си, библиотеката е посетена от 2 милиона туристи. Сградата е дело на холандския архитект Рем Колхаас и американския дизайнер Джошуа Рамус. Туровете в сградата започват през 2006 г. – две години след като е построена.
Сградата е впечатляващо произведение на изкуството: блестяща, абстрактна и необичайна.
В библиотеката често се провеждат различни изложби, четения на автори и много други интересни събития.
2. Библиотека Тринити Колидж: Дъблин, Ирландия
Библиотека Тринити Колидж в Дъблин е най-старата библиотека в Ирландия, създадена през 1592 г. от кралица Елизабет I.
Сградата има внушителен интериор, който ни въвежда в най-голяма едностайна библиотека в света. Така наречената „Дълга стая” съдържа повече от 200 хиляди книги.
Един от най-известните ръкописи в библиотеката е „Книгата на Келс”, която съдържа четирите евангелия, написани на Латинска Вулга върху пергамент.
Само ръкописът привлича по 500 хиляди посетители всяка година.
В Дългата стая се помещата и една от най-старите арфи в Ирландия. Дъбовата арфа е един от символите на Ирландия.
Кралица Елизабет II посети библиотеката миналата година. Тя е първият монах посетил мястото от 1911 г. насам.
3. Библиотека Жизел, Университета на Калифорния в Сан Диего, САЩ
Библиотеката носи името на Теодор Жизел, известен повече като д-р Зюс. Тя е една от най-модерните библиотеки в света.
На пръв поглед тя изглежда като космически кораб.
Тя е проектирана през 70-те години от архитекта Уилям Перейра, който участва в измислянето на космическите съоръжения в Кейп Канаверал в Хюстън, Тексас. Библиотеката често е включвана в научно-фантастични филми, разкази и романи.
Пример за това е снежната крепост във филма „Генезис”, която много прилича на библиотеката Жизел.
Разбира се, тук интересен е не само екстериорът. Библиотеката организира и много интересни събития, които срещат читателите със световноизвестни автори.
4. Библиотека ТУ Делфт: Холандия
Библиотеката в Техническия университет „Делфт” е построена през 1997 г. и има повече от 862 хиляди книги, 16 хиляди абонамента за списания и собствен музей. Интересното при нея е, че е построена под земята и има впечатляващ стъклен покрив, който обхваща 5500 квадратни метра. Огромен конус пронизва стъкления покрив и символизира технологията. Според хората в библиотеката, това „придава (още) форма на интровертните читални” .
5. Библиотека Александрина: Александрия, Египет
Библиотека Александрина е възродена на мястото на античната Александрийска библиотека, която е най-голямата и влиятелна библиотека в гръцкия свят. Тя е построена от Александър Велики преди около 2300 години.
Новата библиотека отваря врати през 2002 г., след 10 години проектиране, планиране и изграждане.
Библиотеката е проектирана от SNOHETTA – победителите в международния конкурс, организиран от Международния съюз на архитектите, ЮНЕСКО и правителството на Египет.
Към библиотеката има четири музея, в които могат да се видят антики, ръкописи и още много интересни неща. Има и 15 постоянни изложби, включително „Впечатления от Александрия”, „Арабска калиграфия” и „История на печата”.
Със своята форма, библиотеката изглежда като модерна картина. Различни дърворезби и азбуки украсяват едната част на сградата.
6. Градската библиотека в Щутгарт, Германия
Щутгартската библиотека е обект спорове. Някои са на мнение, че тя е иновативна, други смятат, че тя не се вписва в околната среда.
Независимо от това, библиотеката е една от най-интересните сгради в района.
Кубичният дизайн на сградата е проектиран от корейски архитект, живеещ в Германия. Той прави дизайна на библиотеката, повлиян от Пантеона в Рим.
В библиотеката се организират различни събития, като изложби, четения и даване на автографи от автори.
Бяло-сребристата сграда може и да не се вписва сред зелените дървета наоколо, но със сигурност изпъква ефектно.
7. Обществена библиотека Бишан, Сингапур
Обществената библиотека е разположена в сърцето на Бишан и обхваща 4000 квадратни метра.
Проста и изискана, тя е проектирана да изглежда като къща на дърво.
Цветните правоъгълници, които излизат от едната страна на сградата имитират стърчащи от етажерка книги. Вътре в сградата правоъгълниците предлагат частни пространства за четене.
Редактор: Камелия Киричева