Бумът на храни с ниско съдържание на мазнини, пълното изключване на животинските мазнини от диетата, контролът на нивата на холестерола в кръвта ─ всичко това се прави за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания и затлъстяване. Но наистина ли холестеролът е опасен за нашето здраве? Ако напълно изключите от менюто си храни, съдържащи наситени мазнини, най-вероятно не знаете следните факти.
Факт 1: Холестеролът е от съществено значение за поддържане на здравето
Той не е просто някакъв баласт, от който трябва да се отървете! Освен това е строителен материал за клетъчните мембрани и стероидните хормони (по-специално половите хормони). Холестеролът също така участва в регулирането на дейността на имунната и нервната система, той е важен компонент на жлъчката, която разгражда мазнините. Както знаете, процесите на синтез на биологично активни вещества и образуване на клетки в организма протичат непрекъснато. Това означава, че имаме постоянна нужда от холестерол.
Как да разберете дали имате висок холестерол?
Факт 2: Имате нужда и от лош холестерол
Холестеролът е комбинация от протеини и мазнини. Така нареченият "лош" холестерол (наричан още липопротеин с ниска плътност - LDL) съдържа малко протеини, но много мазнини ─ това е, което доставя холестерола там, където е необходим. Тъй като винаги е необходим, в кръвта има много LDL - около 70% от общата концентрация на липопротеини.
Липопротеините с висока плътност (HDL) - така нареченият "добър" холестерол - се състоят от повече протеини и по-нисък процент холестерол. Неговата задача е да отстрани неизползвания холестерол от клетките и атеросклеротичните плаки, ако има такива. Както можете да видите, всеки вид холестерол има своя важна функция и може ли да се подценява задачата на „лошия“?
Факт 3. Мазните храни не влияят на нивото на общия холестерол в кръвта
По-голямата част от холестерола се образува в тялото ни в черния дроб - около 90% от дневната норма от 250 mg на 100 ml кръв. С храната получаваме средно около 1500 mg холестерол, което е не повече от 10% от дневните ни нужди. Между другото, със силно намаляване на животинските мазнини в диетата, клетките се опитват да използват най-продуктивно холестерола, който идва към тях. В този случай нивото на "добрия" холестерол спада значително.
В същото време черният дроб започва по-активно да синтезира липопротеини с ниска плътност - в крайна сметка той е получил сигнал, че няма достатъчно мазнини за изграждане! В резултат на това нивото на "лошия" холестерол започва да се повишава. Така че, ако при висок холестерол лекарят предпише диета с ниско съдържание на мазнини, тогава нивото на LDL няма да намалее, а по-скоро ще се увеличи.
Какви са препоръчителните нива на холестерол според възрастта ни?
Факт 4. Количеството "добър" холестерол зависи от протеина в диетата.
Образуването на липопротеини изисква мазнини и протеини. Ако последният не е достатъчен в храната, концентрацията на LDL в кръвта се повишава, чието образуване изисква много по-малко протеини. В същото време нивата на LDL започват да падат. Това означава, че премахването на излишния холестерол ще бъде свързано с определени трудности.
От своя страна това ще повлияе както на производството на жлъчка, така и на разграждането и усвояването на мазнините. Дефицитът на протеин в диетата обикновено е характерен за вегетарианците, които не приемат допълнителни добавки под формата на аминокиселини. Накратко: Яжте месо.
Факт 5. Холестеролът не провокира развитието на сърдечно-съдови заболявания
По-точно, холестеролът сам по себе си няма да ви причини инфаркт. Невероятно, но факт - 50% от постъпилите в болница с инфаркт имат нормални нива на холестерол. А половината от хората с повишени нива на липопротеини в кръвта имат здрави кръвоносни съдове и сърце. Доказано е, че атеросклеротичните промени в кръвоносните съдове започват с възпаление и увреждане на стените им.
Имунните клетки, опитвайки се да ги коригират, грабват "лошия" холестерол от кръвната плазма и го използват като възстановителен материал. Ако увреждането е голямо, на това място се натрупват голям брой имунни клетки и липопротеини - образува се плака. Като основни виновници за нарушаване на целостта на кръвоносните съдове се смятат простите захари, алкохолът и тютюнопушенето.
Не всички молекули на "лошия" холестерол са подходящи за коригиране на такива увредени съдове, а само тези, окислени от свободни форми на кислород. Следователно, за да се предотврати тяхното образуване, е необходимо да се получи достатъчно количество антиоксиданти от храната: те се намират в зеленчуците и плодовете.
Факт 6. Холестеролът се повишава с възрастта – това е нормално
Нормата е свързана с пряка пропорция: колкото по-възрастен е човек, толкова повече клетки в тялото му са унищожени или деформирани. За възстановяването им е необходимо по-голямо количество градивен материал (включително липопротеини). Така че в този случай лекарят трябва да внимава за намаляване на холестерола в кръвта: това ще означава, че процесът на стареене в тялото е в разгара си.
Факт 7: Лекарствата за холестерол могат да причинят повече вреда, отколкото полза
Модата за приемане на лекарства за поддържане на нивата на холестерола под контрол дойде при нас от Съединените щати, където печалбите от продажбите им възлизат на стотици милиарди долари. Но предписването на такива лекарства ─ те се наричат статини ─ има много тесни показания. По-специално, те могат абсолютно да се предписват на мъже на възраст 35-45 години, които вече са претърпели съдов инцидент. Във всички останали случаи статините могат да причинят доста сериозна вреда.
Има много естествени начини за нормализиране на нивата на холестерола, когато е необходимо. Те са ефективни дори когато става дума за хора с наднормено тегло. На първо място, това е нормализирането на храненето: трябва напълно да премахнете рафинираната захар от диетата и да дадете предпочитание на сложните въглехидрати и полиненаситените мастни киселини. Допълнителният прием на Омега-3 полиненаситени мастни киселини ще бъде много полезен, ако говорим за наследствени форми на висок холестерол: тяхната доза трябва да бъде значителна - от 2 g на ден.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.