Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 често допускани грешки при измерване на кръвното налягане

04 август 2024, 11:12 часа

Точното измерване на кръвното налягане е от решаващо значение за диагностицирането и лечението на хипертонията. Няколко често срещани грешки обаче могат да доведат до неточни показания, което може да доведе до погрешна диагноза или неподходящо лечение.

Ето седем често срещани грешки, които трябва да избягвате при измерване на кръвното налягане:

Неправилен размер на маншета

Използването на маншет, който е твърде малък или твърде голям за ръката на пациента, може значително да повлияе на точността на отчитането. Твърде малкият маншет може да доведе до отчитане на по-високо от действителното кръвно налягане, докато твърде големият маншет може да даде по-ниско показание. От съществено значение е да се използва маншет, който приляга плътно около горната част на ръката, като мехурът на маншета трябва да покрива 80-100% от обиколката на ръката.

Правилно мерене на кръвно – какви грешки се допускат най-често?

Неправилно положение на ръката

При измерване на кръвното налягане ръката трябва да е на нивото на сърцето. Ако ръката е прекалено високо, показанието може да бъде фалшиво ниско; ако е прекалено ниско, показанието може да бъде фалшиво високо. Пациентът трябва да седне удобно с ръка, подпряна на равна повърхност, като се увери, че тя е на нивото на сърцето.

Липса на почивка преди измерването

Физическата активност, стресът или консумацията на кофеин малко преди измерването могат да повишат кръвното налягане. Пациентите трябва да почиват спокойно поне 5 минути преди измерването. Това помага за получаване на изходно измерване, което отразява нормалното им кръвно налягане.

Говорене по време на измерването

Говоренето или разсейването по време на измерването може да доведе до временно повишаване на кръвното налягане. Пациентът трябва да запази тишина и спокойствие по време на процеса, за да се гарантира, че показанията не са изкуствено повишени.

Неправилно положение на тялото

Седенето в изгърбено положение, кръстосването на краката или неподдържането на стъпалата може да повлияе на показанията на кръвното налягане. Пациентът трябва да седи с изправен и подпрян гръб, некръстосани крака и плоски стъпала на пода. Тази поза помага за получаване на точно измерване, като осигурява правилен кръвен поток.

Как да измерваме кръвното налягане без апарат?

Незабавни повторни измервания

Извършването на няколко бързи измервания, без да се даде възможност на ръката да си почине, може да доведе до неточности поради напълването на мускулите на ръката с кръв. Препоръчително е да изчакате поне една-две минути между измерванията, за да позволите на ръката да се върне в нормалното си състояние.

Неизмерване и на двете ръце

Кръвното налягане може да варира между отделните ръце и последователното използване само на едната ръка може да не осигури най-точното представяне на кръвното налягане на пациента. Първоначалното измерване на кръвното налягане на двете ръце може да установи всякакви значителни несъответствия. Ако се забележи разлика, за следващите измервания трябва да се използва ръката с по-високи стойности.

Като избягват тези често срещани грешки, доставчиците на здравни услуги и пациентите могат да осигурят по-точно измерване на кръвното налягане, което води до по-добро диагностициране и управление на хипертонията. Точното измерване е от ключово значение за предотвратяване на усложненията, свързани с неконтролираното високо кръвно налягане, като сърдечни заболявания, инсулт и увреждане на бъбреците. Последователната и правилна техника помага за осигуряването на надеждни данни, които са в основата на ефективни планове за лечение.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес