Трудно ви е ставате рано сутрин. Лягате си навреме, но не можете да заспите, каквато и да правите. На сутринта сте уморени и имате чувството, че само сте дремнали. Всеки има свой режим. Някои са по-продуктивни сутрин, други вечер и това е тяхното време. Но когато трябва да ставате рано, то е добре да си направите и свой режим.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Защо стоите до късно?
За това има вина първо биологичния ви часовник. Веднъж влезете ли в серия на късно лягане не ви се доспива рано. Друга причина са и много задачи, които имате да свършите и просто не искате да спрете, докато не сте готови с тях. Имате и нужда от своето време, когато всички заспят.
Следващата най-честа причина е вашият хронотип - свикнали сте да лягате късно, но и да ставате късно. Последната възможност е просто да заспивате трудно и да страдате от безсъние.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Все пак има неща, които можете да промените, за да започнете да ставате по-рано и да не сте изморени сутрин.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Пуснете светлината в спалнята
Забравете за дебелите завеси и щори. Събуждайте се с естествената светлина. През зимата слънцето изгрява малко по-късно, но това не трябва да ви безпокои. Сами ще усетите, че по този начин се настройвате и за рано лягане, но и рано ставане. На сутринта ще сте изпълнени с енергия и готови за новия ден.
Превърнете събуждането в навик
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Настройте алармата за всеки ден да звъни по едно и също време, дори и в почивните дни. След около седмица или две, биологичният ви часовник ще се е настроил.
Плавни промени
Ако ви е трудно изведнъж да започнете да си лягате два часа по-рано, то започнете с плавни промени. На лист хартия напишете сегашния си час за лягане, а след това напишете с 20-30 минути новия, в който трябва да си легнете. Правете го всеки ден и постепенно ще видите, че сте стигнали златната среда.
Ограничете приема на кафе и захар преди лягане
Последното и кафе трябва да бъде поне 6 часа преди времето ви за лягане. Също така, ограничете и приема на захар, тъй като и тя пречи на заспиването. Ако обичате топли напитки, то чай от лайка или мента са много подходящи за следобед и вечерта. Те имат и успокояващо въздействие върху организма и ще ви накарат да се отпуснете.
Намалете времето пред екрана
Изкушаващо е преди сън да гледате някой филм. За повечето хора това е тяхното време. Доказано е обаче, че синята светлина пречи на заспиването, така че оставете всички устройства далеч от леглото.
Подходяща температура
Напълно достатъчно е да заспите на 16-18 градуса. По-ниска или по-висока ще причини дискомфорт и няма да се отпуснете достатъчно, за да се отдадете на така мечтания сън.