Тези пет храни са опасни при заболявания на щитовидната жлеза и водят до влошаване на състоянието.
Със сигурност тази информация ще ви е от полза, тъй като всеки от нас може сам да поеме контрол върху начина си на хранене, за да подобри здравето си.
Вероятно попадането на някои храни в този списък ще ви изненада.
Но първо да се спрем на заболяванията на щитовидната жлеза. Те са два основни типа: хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм.
Хипотиреоидизъм възниква, когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони. Това може да се случи, когато самата тя не функционира правилно. В случая става въпрос за първичен хипотиреоидизъм. Липсващото количество хормони на щитовидната жлеза се набавят чрез хранене, след което симптомите изчезват.
Разстройството може да възникне и когато хипофизната жлеза не е в състояние да изпрати сигнал до щитовидната жлеза. В резултат не се задейства освобождаването на тиреоиден хормон. Това състояние се нарича вторичен хипотиреоидизъм.
И в двата случая симптомите включват наддаване на тегло, умора, депресия и чувствителност към студ.
От друга страна, когато щитовидната жлеза отделя твърде много хормони, се наблюдава хипертиреоидизъм. Симптомите са почти противоположни на заболяването, което протича с дефицит на хормони на щитовидната жлеза.
Ето пет храни, които влошават състоянието при заболявания на щитовидната жлеза:
1. Пшеница
Цьолиакията е състояние, при което тялото не може да се справи с глутена, съдържащ се в зърнени храни като пшеница, ечемик и ръж. По някаква неизвестна причина хората с цьолиакия също имат по-висок риск от заболяване на щитовидната жлеза. Така че, ако сте били диагностицирани с цьолиакия, по-добре е да избягвате консумацията на глутен. Това ще намали риска от развитие на заболяване на щитовидната жлеза.
От друга страна, ако нямате цьолиакия или други рискови фактори (семейна история или определени автоимунни заболявания), най-добре е да намалите хляба. Ако ви е трудно да го откажете напълно от него, дайте предпочитание на пълнозърнестия хляб.
2. Соя
Има доста спорове относно вредата от соята. Някога тя бе приемана за здравословен заместител на месните продукти. Но има доказателства, че соята може да окаже отрицателни ефекти върху функцията на щитовидната жлеза, възпрепятствайки абсорбиране на йод. Но ако вече страдате от йоден дефицит, това може значително да увеличи риска от хипотиреоидизъм.
Въпреки това, много експерти са на мнение, че ако не се прекалява със соята и не е наличен йоден дефицит, няма вероятност нейната консумация да доведе до проблеми с щитовидната жлеза.
Соята може да имитира естрогена в тялото. Той е женски полов хормон, който е опасен и за мъжете. Възможно е да доведе до появата на някой от следните негативни ефекти при тях:
- увеличаване на теглото
- намаляване на производството на тестостерон
- увеличаване на предразположеността към депресия
- намаляване на либидото
3. Карантии
Черен дроб, бъбреци, сърце, черва - те съдържат липоева киселина, за която е известно, че намалява възпалението и поддържа когнитивната функция.
Но за съжаление това вещество може да попречи на функцията на щитовидната жлеза, особено ако се прекалява с него.
Липоевата киселина също не се препоръчва за хора, които вече приемат лекарства за щитовидната жлеза, тъй като може да окаже влияние върху ефективността на медикаментите.
4. Сладкиши
Те са враг номер едно на здравето. Но голяма част от нас ги консумират, без дори да осъзнават това. Захарта не само води до наддаване на тегло, но и причинява възпаление в тялото и също така увеличава риска от проблеми като диабет, сърдечни заболявания и кариес.
5. Кръстоцветни зеленчуци
Кръстоцветните зеленчуци, включително броколи, карфиол и брюкселско зеле, са много здравословни, защото са с високо съдържание на фибри и важни витамини и минерали.
Изследванията показват, че съдържащите се в тях серни съединения, наречени глюкозинолати, имат антиракови свойства.
Въпреки това, ако страдате от йоден дефицит, най-добре е да избягвате кръстоцветните зеленчуци. Те оказват негативно влияние върху способността на щитовидната жлеза да използва йод.
Според експерти може да консумирате по 150 гр дневно от тях, без да навредите на здравето си.
Яжте храни, които са полезни за щитовидната жлеза, независимо дали имате проблем с нея или не. Превенцията на заболяванията никога не е излишна.
Важно: Информацията в статията не може да замести професионалната медицинска помощ, преглед, консултация или съвет от специалист. Ако имате някакви здравословни проблеми, незабавно се свържете с лекар и спазвайте стриктно дадените от него препоръки и назначеното ви лечение.