В днешния свят хората непрекъснато сключват и подписват договори. Получавайки работа, кандидатът ясно разбира какво иска работодателят от него. Наемайки апартамент, наемателят ясно разбира своите права и задължения. Защо не правите същото във взаимоотношенията?
Ясно дефинирайте права, отговорности, предпочитания. Сключвайте един вид "договори за доверие".
Те могат да се отнасят до различни области на живота, но имат една цел: хармонизиране на отношенията. Психолозите препоръчват тази техника както на "начинаещи" партньори, така и на тези, които са женени от дълго време.
1. "Договор за нераздор"
Двойката се съгласява с правилата и принципите в отношенията, както и какво абсолютно не трябва да се прави: да се намесват в работата един на друг, да изнудват с раздяла, да отказват обещания, да пренебрегват домакинските задължения и т.н.
Ако няма ясни споразумения, партньорът има право да каже: „Аз съм свободен да решавам сам какво да правя“.
2. "Договор за защита"
Партньорите се съгласяват да се защитават взаимно, да си помагат в трудни ситуации, да се подкрепят информационно и финансово.
Това ви позволява да поддържате хармония и любов във взаимоотношенията, защото един човек освобождава друг от ревност, гняв и несигурност, като си спомня чувството за себе си.
За тези, които нямат такъв договор, се счита за нормално да се каже: „Ще трябва да се справяте сами с проблемите си“.
3. "Договор за откритост"
Влюбените хора се съгласяват да обсъждат всички разногласия и проблеми при възникването им, те се изслушват един друг, не крещят и не се прекъсват.
Ако двойката не постигне такова споразумение, рано или късно можете да чуете: „Не съм длъжен да обсъждам нищо с теб!“.
4. „Договор за удоволствие“
Партньорите се споразумяват за интимната страна на връзката (да прави това, което харесва другият, без да очакваш нищо в замяна), за релакс (например прекарване на ваканции, където и двамата ще се чувстват удобно), за опознаване на себе си (откриване на непознати страни и таланти).
При липса на такова споразумение партньорът може лесно да каже: „Трябва да правим това, което носи индивидуално удоволствие“.
5. „Договор за готовност за компромис“
Партньорите се уверяват взаимно в готовността си да направят отстъпки в случай на спорове и във всеки случай се стремят да поддържат мир в семейството.
В противен случай поведението на партньорите води до факта, че възниква твърда позиция: "Няма да променя живота си заради теб!"
След като са се договорили за тези неща предварително или дори след няколко години съвместен живот, двойката ще създаде условия за себе си, които и за двете страни ще бъдат възможно най-удобни, спокойни и безопасни.
Само в този случай любовната лодка няма да може да се разбие срещу никакви препятствия и трудности, които от време на време възникват в ежедневието.