Войната срещу комарите е битка, която хората почти не могат да спечелят. Тези кръвосмучещи насекоми не само пречат на живота, но и убиват, защото именно комарите пренасят смъртоносната малария, треска от денга и вируса на Западен Нил. Но дори ако тези заболявания не се срещат във вашия регион, комарите все пак причиняват много неудобства и проблеми.
Те пият кръв като през сламка
През повечето време комаринямат никакъв интерес към хората: Хранят се с нектар и растителни сокове и дори опрашват цветя. Но когато дойде време да снасят яйца, женските комари започват истинския лов за допълнителен протеин. И тук човекът става обект на тяхното внимание и лов.
Комарът първо леко пробива кожата в търсене на кръвоносен съд и щом го намери,започва да засмуква червените кръвни клетки и плазмата през хоботчето. За да остане незабелязано, насекомото инжектира истински химически коктейл от болкоуспокояващи и антикоагуланти под кожата на човешкия донор, които предотвратяват съсирването на кръвта.
Именно този коктейл предизвиква възпалителна реакция в човешкото тяло - появява се болезнен сърбеж и мястото се зачервява.
Знаете ли какви болести пренасят комарите?
Какво привлича комарите?
Миризмата на нашето тяло, която комарите усещат още преди да видят човек, определено се влияе от това какво ядем и пием, както и от генетиката и физиологията.
Най-атрактивният „аромат“, който привлича комарите отдалеч, е въглероден диоксид, който издишваме, особено ако наблизо има няколко души. Топлината на тялото и човешката пот също играят важна роля.
Версии, които дори бяха потвърдени от малки проучвания, че комарите харесват тези, които обичат бира,носят червени дрехи, измити със сапун с аромат на тропически плодове или момина сълза, изследователите не го смятат за напълно доказано.
Как да се предпазите от ухапване: 5 работещи начина
Гарантирано работещ лек срещу кръвосмучещи насекоми ще се появи едва след като мистерията какво всъщност привлича комарите при хората бъде напълно разгадана, отбелязват учените.
Не бих се доверил на новомодни джаджи като ултразвукови репеленти против комари, особено ако на тях пише „100% ефективно“. Това всъщност не се подкрепя от науката“, казва ентомологът професор Кристен Хийли.
Кои комари се хранят с кръв и кои не?
Това са начините да се предпазите от комари
· Покрийте тялото си с дебели дрехи. Колкото по-затворени са, толкова по-добре.
· Използвайте репеленти за насекоми със съставки като DEET и пикаридин. Не забравяйте да нанесете отново репелент след определен период от време, ако е необходимо.
· Ако не искате да се пръскате с химикали, етеричното масло от лимонов евкалипт ще ви помогне да прогоните комарите.
· През нощта затворете прозорците в къщата и включете вентилатора.
· Премахнете боклука от двора на частен дом и не дръжте контейнери със застояла вода в двора (езерата и локвите в имота също се броят). Комарите обичат да снасят яйца там.