При общуването си хората постоянно се налага да правят компромиси, когато отвън им се налагат мнение и идеи, с които принципно не са съгласни, но не искат да провокират конфликтни ситуации.Това важи както при професионалното реализиране, така и в личен план. Често пъти това води до разочарование, недоволство, отчуждаване, липса на щастие… Пренебрегването на собственото „Аз“, за да угодите с действията си на някого, в който се съмнявате, че заслужава това, или да направите някого щастлив за „своя сметка“ е дълбоко погрешно, въпреки че отстрани може и да изглежда благородно и добронамерено. Несъмнено, има не малко ситуации, в които би следвало да се погрижите задължително първо за себе си в един или друг аспект. Ето кои са те.
1. При страстна вяра в нещо
Има неща, в които човек страстно вярва и е повече от разочарован, когато му опонират. В такива случаи, вместо да замълчите, за да не се натегне атмосферата, по-добре е да обясните детайлно позицията си, без да ви интересува дали събеседникът ви ще се съгласи с изложените доводи. Във всеки случай, такъв подход ще насочи вероятно разговора в съвсем друга посока.
2. При наличие на ясна цел
Изяснете си важните за вас цели, които възнамерявате да постигнете на всяка цена и не помагайте на когото и да е било, ако това ще възпрепятства тяхното осъществяване. В такива случаи не бъдете благородни, откажете помощта си с твърдо „Не“, и кажете решително „Да, Да, Да…“ на себе си! Отстоявайте докрай замисленото, не се подавайте на каквито и да са уговорки или/и натиск.
3. При тормоз от страна на околните
Игнорирайте тези които ви тормозят да направите нещо за тях на всяка цена и колкото се може по-скоро. Не позволявайте и на най-упоритите и властни да контролират изхода от възникналите ситуации. Така ще поддържате емоционалното си равновесие да действате решително в избраната от вас посока.
4. Когато се налага „защита“ на времето
За да осъществите всички важни за вас цели, трябва да разполагате с време. Не го пилейте да помагате безкористно на настоятелни познати и дори приятели – насочете се към себе си и вашите близки! Осъзнайте краткостта на активния си живот, през който може да осъществите замисленото. Ценете и защищавайте времето си, защото то не е безкрайно!
5. Когато се налага поставяне на граници
За да успеете в начинанията си необходимо е да поставите лични граници, за да запознаете околните, кое за вас е приемливо и кое не е. Това е изключително важно, за да отстраните всякакви недоразумения и негативни влияния при реализирането на вашите цели.