Лечебните свойства на някои растения са известни на човека още от древни времена. Днес е доказано, че основата на диетата на дълголетниците трябва да бъде растителната храна. В растенията по време на жизнената им дейност се създава изобилие от различни вещества: алкалоиди, флавоноиди, сапонини, кумарини, танини, фенолни съединения, етерични масла, полизахариди и други.
Тези вещества имат различно действие: противовъзпалително, жлъчегонно, бактерицидно, муколитично, диуретично, съдоразширяващо, спазмолитично, противотуморно.
Но ето кои са 5-те най-полезни билки
Женшен
Женшенът е популярен от векове, особено в Китай, Япония и Индия. Заради лечебните си свойства женшенът е наричан още „корен на живота“ и „дар на безсмъртието“, а в превод от латински означава „лекарство за всички болести“. Растението има мощен корен, който живее 100 и повече години. Коренът съдържа гликозиди (сапонини, панаквилон), етерично масло панацен (има аналгетично и успокояващо действие), мастни киселини, витамини В2 и В1 и други съединения. Женшенът тонизира, помага за възстановяване след болести, операции, изтощение, връща силите и поддържа младостта. Помага при неврози, може да понижи кръвното налягане и сърдечносъдовите рискове.
Шипка
Всеки познава аромата на разтворените цветове на шипката. Лечебните свойства на шипките са известни още от XVII век. Шипките, освен аскорбинова киселина, съдържат каротин, фолиева киселина, витамини В2, К1, Е, РР, рутин, танини и други полезни вещества. Следователно шипката е съкровищница от антиоксиданти, които помагат в борбата със свободните радикали, намаляват оксидативния стрес, като намаляват риска от хронични заболявания.
Шипката бори успешно инфекциозните заболявания, понижава холестерола и кръвното налягане, облекчава възпалението на ставите и предотвратяван тяхното увреждане.
5 достъпни за всеки билки за духовно пречистване и защита от негативност
Босилек
Босилекът съдържа много витамини и минерали (каротин, аскорбинова киселина, рибофлавин, ниацин и рутин), както и антиоксиданти, фенолни съединения и танини.
Босилекът съдържа етерични масла, има приятен аромат и вкус и се използва като домашна подправка от много векове.
Някои изследвания показват, че босилекът може да понижи холестерола и има противовъзпалителни, антиоксидантни, съдоразширяващи, невро- и хепатопротективни свойства и благоприятства стомашно-чревния тракт.
Маточина (лимонова мента)
Тя е позната от древни времена и се споменава още в трудовете на Верфраст и Авицена. Зелените части на растението съдържат етерично масло, чието основно ароматно вещество е цитралът - високо ценен не само в парфюмерията, но и в хранително-вкусовата промишленост.
Лимоновата мента съдържа витамин С и евгенол, който намалява мускулните спазми и има бактерицидни свойства. Терпените в маточината могат да намалят тревожността и нервността, да подобрят качеството на съня и да облекчат възбудата при хора с деменция.
Съединенията в маточината могат да облекчат стомашно-чревни проблеми (подуване на корема и рехави изпражнения). Като цяло маточината има антиоксидантни и антимикробни свойства, тонизира, когато се чувствате потиснати, и има положителен ефект върху метаболизма.
Това са билките, които се берат през месец МАЙ
Живовляк
Живовлякът съдържа витамини С и К, флавоноиди, ринантин, каротин, аукубин и други вещества. За лечебни цели се използват както семената, така и листата на живовляка.
Много хора са чували за семената на живовляка като хранителна добавка със слабително действие. Но семената от живовляк са много повече от това! Те имат противовъзпалителни свойства, аналгетичен ефект, поддържат микробиома и обгръщат стомашната лигавица, могат да помогнат при хроничен колит, ентерит, гастрит и други заболявания.
А сокът от листата на живовляка има бактериостатичен ефект върху патогенните микроби.
Здравословното дълголетие е върхът, към който всеки човек трябва да се стреми, а природата е осигурила растения, които да му помогнат. В момента се предлагат различни билки под формата на хранителни добавки, но те могат да бъдат противопоказани при различни заболявания, да взаимодействат с лекарства и да имат странични ефекти.
Затова е важно винаги да се консултирате с лекар, преди да ги приемате, за да се уверите, че дадена билка и нейната доза са подходящи за конкретния човек и няма да му навредят.