Съществува голям избор от мотивационни книги как да подобрявате мениджърските си способности, но съществува голям недостиг на книги как да се справяте ефективно със своя шеф. Ето 4-те най-разпространени типа шеф и как най-лесно да общувате с тях:
1. ПРАКТИЧНИЯ
Фокусира се директно върху задачите, постиженията и резултатите и държи пряко да наблюдава работата на подчинените си. Не се интересува от това да създаде приятна работна атмосфера, топли отношения между служителите. Концентриран е върху работата и постигане на преки резултати. Рядко ще чуете похвала от него. Лесно губи търпение и е склонен към избухване.
Как да се справим: Каквото и да мислите, с “практичния” шеф е лесно да се общува, защото очакванията му са много предсказуеми. Говорете кратко и директно по въпроса без предисловия, обяснения дълги и сложни фрази.
2. ЕНЕРГИЧНИЯ
Кипи от енергия и оптимизъм, около него е вулкан от емоции. Този тип шеф знае как да говори с хора, прави го с ентусиазъм и с чувство за хумор. Енергичният шеф лесно предава идеите си на служителите, въвлича ги в плановете си, прави работата забавна и далеч от скучната рутина.
Как да се справим: Трябва да се адаптирате към неговото настроение. За да сте в стабилна връзка с него, споделяйте емоционално идеите си, но не го правете по време на среща пред други хора, а лично и дискретно. Планирайте и споделяйте, когато сте напълно готови, след като сте се проверили два пъти, защото той реагира бурно и може да си навлечете гнева му. Един съвет: хвалете го публично, за него това е изключително важно.
3 ПЕДАНТИЧНИЯ
Оценява качеството и точността в работата. Той е организиран и детайлен и иска да събере цялата съществуваща информация за темата, преди да вземе решение. Обикновено действа бавно, обмисля внимателно и е склонен да се фокусира върху грешките. Изглежда студен, сериозен, но сред този тип са и най-добрите перфекционисти.
Как да се справим: Лесно може да общувате с педантичния шеф, ако успеете да разберете какво го мотивира при вземане на решения. Не се опитвайте да го изненадвате дори и с идеи, които смятате, че са добри, бъдете подготвени за детайлни въпроси, които подлежат на дискутиране. Ако не сте готови, ще се усъмни в идеите си и ще ги отхвърли. Пестете емоциите си, педантичният шеф цени повече дълбокото съдържание пред ентусиазма.
4. ХАРМОНИЧНИЯ
Уважава хората, взаимоотношенията, стабилността и - най-вече - хармонията. Иска да помага на всеки, да вижда служителите си спокойни и щастливи. Методът му на работа е да обясни и убеди останалите как да работят в екип. На пръв поглед с този шеф изглежда се работи най-леко и диалогично. Недостатък му е, че не може да работи под стрес и трудно реагира, когато възникнат проблеми.
Как да се справим: Добрата новина е, че хармоничният шеф иска да ви улесни живота и работата. Опитайте се да работите добре в екип, дори и да нямате нужда от помощта на другите. Покажете на шефа си, че не можете да работите сами, това много ще го зарадва. Не правете драми на работата, по-скоро говорете дискретно с шефа си за проблемите. Не подценявайте авторитета му, той има нужда по-скоро от подкрепа отколкото от предложения.