Добрият тор и правилната грижа ще ви помогнат да отгледате сочни, големи плодове, за които ще ви завиждат всички съседи.
Морковите съдържат бета-каротин, който е полезен за зрението, калий, от който се нуждае сърцето ни, много антиоксиданти - с една дума, можете да изброявате предимствата на зеленчука дълго време. Така че, ако имате зеленчукова градина, отглеждането на моркови в нея е страхотна идея.
За да получите прилична реколта, трябва да се грижите правилно за растението. Можете да приготвите висококачествен и екологично чист тор за моркови със собствените си ръце.
Основни съвети при засяване на моркови в домашната градина
Опции за торене на моркови
· йод
Този микроелемент ще помогне на морковите да станат големи. За тор можете да използвате воден разтвор - добавете 2-3 капки йод към 10 литра вода. Полученият продукт трябва да се полива в корените на растенията в размер на 1 литър на 1 квадратен метър. Процедурата трябва да се извършва не повече от веднъж месечно.
· мая
Този вид тор може да ускори растежа и развитието на растението. Вземете 100 г мая и я разтворете в 1 литър топла вода. След това към сместа добавете 1 с.л. лъжица захар и оставете разтвора за няколко часа. След това отново се разрежда с вода в съотношение 1:5 и се поливат морковите.
· Коприва
Копривата съдържа много полезни вещества: азот, калий, калций. Следователно растението е идеално за торене. За да приготвите разтвор от коприва, напълнете една трета от кофа с нарязани листа, покрийте с вода и оставете сместа за една седмица. След това се разрежда с вода в съотношение 1:10 и се използва за поливане.
· Пепел
Пепелта също ще помогне за обогатяване на почвата с полезни микроелементи. Трябва да вземете чаша пепел и кофа вода, да разбъркате и да оставите да кисне няколко часа.
Как да засадя моркови в домашната градина?
Важен нюанс
Морковите не трябва да се засаждат до копър. Факт е , че тези култури, които на пръв поглед не са много сходни, всъщност принадлежат към едно и също семейство. И затова, ако ги засадите наблизо, вредителите ще бъдат особено досадни.
Има още една причина, поради която копърът и морковите са лоши съседи. Когато зеленината започне да цъфти, тя засенчва кореновата култура, измества корените и дори отнема част от хранителните вещества от почвата.
По-добре е да ги поставите в различни части на имота. Лукът, спанакът, марулята и грахът се разбират много по-добре с морковите.
Различават ли се по свойствата морковите от магазина и тези, които сте отгледали във вашата градина? Като цяло съставът на морковите може да зависи от качеството на почвата и специфичния сорт кореноплодни зеленчуци, но зеленчукът от градината най-вероятно ще съдържа повече полезни свойства, дори и да изглежда изкривен и не много красив.
Едно от основните условия за добра реколта е правилното поливане. По този въпрос е важно да се поддържа баланс - да не се прекалява и да не се изсушава.