Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 техники, с които успешно ще защитите правата си

14 август 2024, 16:11 часа

Не винаги умеем да отказваме на хората и понякога се съгласяваме на условия, които ни се налагат, вместо тези, които искаме. Това често се дължи на липса на увереност и смелост да отстояваме правата си. Психолози установяват, защо това се случва и как може да се промени.

Защо не ни достига увереност

Осъзнаването, че имаме право да не се съгласяваме с нещо, да не обичаме някого, да влизаме в конфликти и да отстояваме своето мнение, се формира в детството, обясняват психолози. За съжаление, много от нас са чували от родителите си фрази като: "Не бъди самохвалко", "Как не те е срам да говориш така?", "Дори не искам да го чуя!", "Тук няма нищо твое", "Ще ти мине желанието", "Кой си ти?", "Позволяваш си много!". Ако родителят има проблеми с усещането за граници, същите проблеми ще има и детето.

Човек израства тревожен, с усещането, че да отстояваш своите граници е неправилно, че ще бъдеш осъден или че това е безполезно и дори опасно, добавят специалисти.

Мощни природни лекове срещу стрес, умора и тревожност

Как да отстоявате своите граници?

·       Научете се да казвате „не“

На първо място, трябва да се научите да казвате „не“. Ако ви е трудно да отказвате, тренирайте този навик съзнателно, преодолявайте страха от отхвърляне и развивайте уверен тон. 

·       Овладейте емоциите си

Преди труден разговор е добре да приведете емоциите си в ред. Психолозите предлагат да си припомните моменти, в които сте се чувствали победител и да се опитате да „закрепите“ това усещане. След това се опитайте да си представите успешно завършване на текущите преговори.

За намаляване на тревожността те препоръчват следните упражнения:

Напишете своя страх и си задайте въпроса, какво ще се случи, ако това стане. Продължавайте да задавате въпроса, докато стигнете до най-лошия сценарий. Обикновено се оказва, че повечето тревожни ситуации са напълно преодолими, добавят психолозите.

3 практични съвета за намаляване на тревожността и повишаване на енергията

·       Определете своята цел

Определете какво точно искате да постигнете в разговора и се придържайте към тази цел. Ако резултатът не ви устройва, просто кажете „не“, като обясните позицията си, без да се оправдавате. Това може да доведе до усещане на сигурност и увереност и би улеснил изборът на отговор във ваша полза следващия път, когато попаднете в подобна ситуация.

Освен това, е важно да използвате изразът „аз“. Например, фразата „донесохте ми студена храна“ звучи като обвинение и предизвиква желание за защита. Фразата „тревожи ме, че храната ми е студена“ провокира желание за решаване на проблема.

Увереността също така идва от позоваване на закони и документи. Тогава опонентът ви ще трябва да спори не само с вас, но и със законодателството.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес