Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

14 домакински задължения, за които не си струва да си губите времето

04 юни 2021, 13:10 часа

Експерти изчисляват, че ежедневно всяка домакиня губи около 2 часа за почистване, готвене, миене на съдове и други дейности у дома. 

Със сигурност бихте могли да използвате това ценно време за други по-интересни задачи.

Освен това много домакински задължения могат да се извършват по-рядко, а някои от тях дори са напълно безсмислени.

1. Почистване фугите на плочките

Почистването на фугите на плочките е напълно безсмислена задача. Със сигурност няма да успеете да почистите всяка една плочка в банята. И в резултат част от тях ще са идеално чисти, а други все още ще са тъмни. В случая тези едва забележимите дефекти вече ще бъдат очевидни. 

Вместо това може да отделите повече време за почистването им веднъж годишно, като след това е задължително да ги натъркате с восъчна свещ. Восъкът възпрепятства натрупването на мръсотия.

2. Миене на чугунените съдове за готвене след всяка употреба

Това единствено ще доведе до по-бързо износване на покритието им. За да предотвратите залепването на храна по повърхността им, трябва да готвите по-често в тях и всеки път да използвате олио. В повечето случаи е достатъчно да отстраните остатъците от храна с хартия, да сложите малко масло на дъното на съда и да го приберете. Този трик са прилагали нашите баби и са ползвали чугунените си тигани в продължение на десетилетия.

Ако тиганът е наистина мръсен, можете да го измиете, но не забравяйте да го изсушите и се уверете, че е напълно сух, преди да го приберете в шкафа.

3. Внимателно сгъване на бельото

Бельото е изработено от изключително фина материя. В случая не е необходимо да го сгъвате старателно, преди да го приберете. Просто отделете едно чекмедже и изсипете бельото си в него.

4. Почистване на кухненската печка и фурната след всяка употреба

Достатъчно е само да забършете плота и котлона с мокра кърпа. Почистването с препарат може да правите веднъж седмично, а скарите във фурната е достатъчно да почиствате веднъж месечно. Агресивните почистващи препарати могат да надраскат повърхностите, така че е по-добре да не ги използвате изобщо.

Можете да почиствате фурната си 3 - 4 пъти годишно, тъй като храната не влиза в контакт с повърхностите и високата температура унищожава повечето бактерии. Можете също да поставите калаено фолио върху вътрешната повърхност на фурната, за да избегнете по-честото почистване.

5. Често полиране на дървените мебели

Достатъчно е да използвате полиращите препарати два пъти годишно. През останалото време просто избършете повърхността на дървените мебели с мокра кърпа.

6. Пране на завеси преди празниците

Достатъчно е да перете завесите два пъти годишно. Честото им пране може да доведе до избледняване на цвета. Парочистачката е чудесна опция за освежаване на завесите бързо и лесно.

7. Измиване на свежите храни

Няма нужда да миете месото. Водата няма да помогне в борбата с микробите и бактериите - за целта е необходима висока температура по време на готвене.

Не е необходимо да миете и салатите, на чиято опаковка е обозначено, че са предварително измити.

8. Често гладене на чаршафи и дрехи 

Само си представете колко по-лесен би станал животът ви, ако закупите дрехи, изработени от материали, които не трябва да се гладят след всяко пране, като деним, еластан, вълна, кашмир и лиосел.

9. Подсушаване на измитите съдове с кърпа

Дори по чистите кухненски кърпи има микроби и не е необходимо да ги разнасяте върху чистите съдове.

10. Предварително накисване на много замърсени дрехи

Вместо да губите време в киснене и търкане, просто задайте по-дълга програма на пералнята и използвайте по-силен препарат.

11. Почистване на тръбите „за всеки случай“

Правете това, само когато тръбите са запушени.

12. Старателно почистване на кафеварки и чайници

Според експертите остатъците от кафе от вътрешната страна на кафе машината правят вкуса на напитката много по-плътен. Същото важи и за чая.

13. Редовно почистване с прахосмукачка и миене на пода

За да поддържате дома си чист, всичко, което трябва да направите, е да почиствате пода веднъж седмично, както и да не оставяте малките петна да засъхват.

14. Белене на всички зеленчуци преди готвене

В кората на зеленчуците се съдържат много фибри, антиоксиданти и други полезни вещества.

Опитайте се да не белите картофите, морковите, тиквичките и останалите зеленчуци с мека кора.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес