Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 ситуации, в които е по-добре да замълчите

19 октомври 2022, 19:44 часа

Мълчанието е злато. Много хора забравят тази проста истина.

Разбира се, понякога трябва да изразите мнението си, да защитите позицията си, за да не изглеждате като безгръбначен човек, за да постигнете добри резултати в бизнеса.

Но има ситуации, в които е по-добре да мълчим, отколкото да влизаме в дебат. Има няколко такива ситуации.

1. Ако никой не поиска

Има случаи, когато искате да дадете съвет на човек, да препоръчате как най-добре да постъпи. Не трябва да се поддавате на такова желание. Ако те не поискат съвет, тогава не го давайте.

2. Ако случващото се не касае никого

Всеки човек има лично пространство, право на избор как да живее. Има и теми, които изобщо не трябва да се засягат: доходи, болести, политика, религия.

5 тайни послания, които тялото ни изпраща

3. Ако имате проблеми със самоконтрола

Има моменти, когато човек се контролира зле, ядосва се, дразни се. В такова психологическо състояние е по-добре да не говорите с никого.

4. Ако конфликтът изчезне от само себе си

Кавгата може да спре в един момент от само себе си. Но някои от участниците все още може да имат желание да обсъдят темата отново, не бива да се отдавате на това желание.

5. Ако ви провокират

Има хора, които постоянно говорят нещо, очевидно знаейки, че това няма да се хареса на събеседника. Не реагирайте: провокаторът ще се умори бързо.

6. Ако човек стане третото колело в кавга

Не трябва да се включвате в такива диалози, защото спорещите няма да чуят думите ви. Но подобна намеса ще остави неприятен привкус у тях.

Досадните навици, които дразнят всички

7. Ако трябва да дадете обещание

И ще бъде трудно или невъзможно да го изпълним. По-добре е да откажете молбата или да отделите време, за да вземете информирано решение.

8. Ако ви изпълва желание да се разкриете нечия чужда тайна

Трябва да знаеш как да пазиш тайни. Приказливостта на някой, на когото е поверена тайна, може да бъде началото на редица клюки.

А клюките могат да доведат до отчаяние лековерния човек, споделил тайна с някого, могат да съсипят живота му.

9. Ако има предположение за нещо

Ситуацията може да се развие по такъв начин, че човек да забележи нещо в събеседника, което другите не виждат. Не е необходимо да се говори за предположение, за това, което се е случило да се наблюдава.

Това във всеки случай ще постави всички в неудобно положение: и ако предположението е грешно, особено ако събеседникът е имал желание да скрие нещо.

Кой би повярвал, че пазенето на тайни е вредно за здравето ни

10. Ако искате да избягате от агресора

Всеки може да бъде в токсична връзка. Разбира се, трябва да се измъкнете от нея. Но няма нужда да говорите за намеренията си да направите това: такива думи могат да провокират още повече агресия, да разрушат плановете.

Можете да споделите желанието си да се разделите с агресора в разговори само с тези, които ще помогнат, които няма да разкрият планове ви на никого.

Ако в описаните ситуации човек се научи да мълчи, тогава в живота му ще има много по-малко конфликти и неприятности.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес