Психолозите уверяват, че всеки човек трябва да има свое собствено „Аз“ на първо място. Но някои хора се опитват да бъдат мили и добри с всички – дори въпреки чувствата си.
Щедростта към другите хора и желанието да помогнеш в моменти на нужда са отлични качества. Прекомерното даване обаче може да навреди на самия „даващ“. Хората започват да се възползват от любезното отношение, искат все повече и повече и не дават нищо в замяна. Неразумно е да хабите енергия, без да я допълвате, или да се грижите за другите, без да сте сигурни, че собствените ви нужди са задоволени.
Според експерти, най-често хората се страхуват да откажат или да изразят мнението си от страх.
Помислете какви страхове ви пречат да бъдете по-настоятелни и решителни. Много от нас се страхуват да не наранят чувствата на хората, да не бъдат отхвърлени, изоставени, от конфликт, да не изглеждат трудни или объркани. В резултат на това хората си „бършат краката“ във вас.
Сигнали, че хората злоупотребяват с вашата доброта
Знаци, че хората се възползват от вашата доброта
1. Не можете да кажете не, когато искате.
2. Страхувате се да не разстроите или разочаровате човек.
3. Чувствате се уморени, защото давате много на другите.
4. Не се грижите за себе си, защото сте твърде заети да се грижите за всички останали.
5. Хората очакват да положиш повече усилия, за да разрешиш проблемите им, но те не го оценяват.
6. Вие се съгласявате с нещо от вина или дълг.
7. Постоянно се извинявате, въпреки че всъщност вината не е ваша.
8. Прекарвате време с хора, които не харесвате.
9. Избягвате конфликта на всяка цена.
10. Вие жертвате ценностите си, за да се впишете или да угодите на другите.
4 типа хора, към които е безсмислено да проявявате доброта - те никога няма да я оценят
Ако сте израснали в семейство, където родителите постоянно се карат или са били зависими (например от алкохол), тогава саможертвата и желанието да се харесате на другите са се превърнали във ваша програма. Така човек запазва чувството си за сигурност и избягва ненужните конфликти – това поведение се превръща в негова житейска нагласа.
За да станете по-уверен човек, постоянно мислете какво искате. Анализирайте мислите и чувствата си, слушайте усещанията си.
Ако знаете, че скоро ще има труден разговор, тогава се подгответе предварително. Можете дори да напишете сценарий - в това няма нищо лошо.
Не се страхувайте да изразявате чувствата си, бъдете откровени. Да, първоначално ще бъде трудно и хората може да реагират прекалено, но ще видите как се променяте към по-добро отвътре. И, разбира се, работете върху самочувствието си