Правилното функциониране на щитовидната жлеза е залог за здравето, най-вече на жените.
Ето кои са 10-те правила, които всеки трябва да знае.
1. Тиреоидните хормони са от съществено значение за функционирането на всяка клетка в тялото
Тиреоидният хормон тироксин е много важен за функционирането на всяка клетка на тялото ни. Щитовидната жлеза го произвежда и транспортира в кръвта, която от своя страна го пренася до всички клетки.
Клетката го използва, за да получи енергия за работа, тоест тироксинът участва във важни биохимични реакции.
2. Тиреоидните хормони засягат репродуктивните функции на жената
Яйцеклетката се нуждае от енергия по време на узряването. Ако в клетката има добър хормонален фон, то тя разполага с достатъчно количество енергия за узряване и оплождане. В случая бременността протича нормално.
Когато количеството на тиреоидните хормони е недостатъчно, тогава яйцеклетката е незряла, без енергия и не настъпва бременност.
Ето защо, преди да планирате бременност, е задължително да изследвате хормоналния фон не само на яйчниците, но и на щитовидната жлеза.
3. В човешкото тяло всички хормони са свързани помежду си чрез хипофизната жлеза
В организма всички хормони са взаимосвързани. „Командата“ на всички хормони идва от хипофизната жлеза - централната жлеза в основата на мозъка , която произвежда контролните хормони.
4. Промените в хормоните на щитовидната жлеза могат да причинят промени в гърдите
Жените винаги трябва да проверяват хормоните на щитовидната жлеза, да контролират нивата им и да ги нормализират, ако е необходимо.
5. Скринингът на щитовидната жлеза трябва да се прави преди и по време на бременност
Количеството на тиреоидни хормони задължително трябва да се провери преди бременност. Бременните жени трябва да проверяват хормоните на щитовидната жлеза на всеки 2-3 месеца и ако те са в норма, тогава жената и детето са добре.
6. Признаци на хормонален дисбаланс на щитовидната жлеза
По правило жената не може да забележи никакви специални промени в състоянието на ендокринната система, освен ако няма някои симптоми, издаващи дисбаланс на щитовидната жлеза:
- наддаване на тегло
- повишена слабост
- постоянна сънливост
- суха кожа
- повишена оточност
Всички тези признаци са присъщи на жените при недостатъчни количества на щитовидните хормони. Но при техния излишък се наблюдават следните симптоми:
- отслабване
- изпотяване
- тремор на ръцете, треперене
- сърцебиене
Ако отклоненията не са значителни, тогава жената не усеща тези признаци, тъй като дефицитът или излишъкът се придобиват бавно.
7. Тиреоидните хормони трябва да се наблюдават от детството
Важно е да се проверява хормоналния фон не само на жените, но и за мъжете и децата, тъй като мъжете също имат хормонално зависим орган. Особено важно е да се следи хормоналният фон на децата, защото детето расте и нуждата от хормони е голяма, а енергийните разходи са достатъчно високи. Колкото повече енергия изразходва детето, толкова повече хормони на щитовидната жлеза са необходими.
8. За да сте сигурни в здравето си, трябва да проверявате количеството хормони Т3, Т4 и контролиращия хипофизен тереотропен хормон (TSH) ежегодно
Важно е да се проверят всички тези хормони: T3, T4 и TSH, защото само последният не е достатъчно достоверен индикатор.
9. Насищането на тялото с йод невинаги осигурява тиреоидни хормони
Всъщност йодът е необходим за производството на хормони и насищането на тялото с него невинаги гарантира успех.
10. Влошената екологична обстановка е пагубна за щитовидната жлеза
И тук трябва да се отбележи влиянието на солите на тежките метали, което е типично за екологията на големите градове.
Изследвания доказват връзката между замърсяването в определени райони и повишаване на онкологичните заболявания на щитовидната жлеза.