МВР не отнема автомобили, а изпълнява разпореждания на съда и прокуратурата. Това става ясно от отговор на министъра Калин Стоянов до депутата Георги Гьоков (БСП за България).
Още: За системно домашно насилие: Мъж на 51 години е задържан в Шумен
Още: Детето, ударено от волтова дъга на жп гара, е с 55% изгаряния
Неговите въпроси са във връзка с новите, по-строги санкции за шофьорите, употребили алкохол или наркотици, които предвиждат и отнемане на колите и са вече законодателен факт. Той е поискал да знае какво се случва с конфискуваните автомобили, какъв е броят им, какъв е механизмът за отнемането им и къде се съхраняват те.
„Освен това, практиката показва, че има проблеми при полевите тестове (особено тези за наркотични вещества), които понякога дават фалшиви положителни резултати, а кръвните тестове отнемат месеци. Възможно е заради грешен тест с дрегер, автомобилът да стои на наказателен паркинг с месеци. Затова моля да отговорите и как преди влязло в сила решение на съда тези автомобили са отнети от органите на реда и какви са последствията от това“, е другото питане на народния представител. Още: Експерт по пътна безопасност: Невинаги повишаването на размера на санкциите води до най-положителния резултат
„Министерството на вътрешните работи не конфискува и не отнема моторни превозни средства (МПС). Ведомството изпълнява и прилага разпорежданията на Прокуратурата на Република България и органите на съдебната власт при упражняване на своите правомощия“, гласи отговорът на министър Калин Стоянов.
Още: Продължава издирването на 13-годишния Николай от село Конаре
Още: Заради селфи: Дете е с опасност за живота след удар от волтова дъга, друго е с изгаряния
Той е уточнил, че според Наказателния кодекс, когато МПС се управлява от лице с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда и 0,5 на хиляда, след като е осъден с влязла в сила присъда, както и след употреба на наркотични вещества или техни аналози, установена по надлежния ред, съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Все още няма и следа от Николай в село Конаре
Още: ВАС отмени решение на КЗК за доставката на 35 електрически мотриси
По думите му иззетото МПС се приобщава към досъдебното производство в качеството му на веществено доказателство и се съхранява съобразно правилата на Наказателно-процесуален кодекс до разпореждането с него от страна на компетентните органи. Още: Отнемането на коли няма да спре войната по пътищата, категорични са адвокати
„В случаите, когато деецът бъде признат за виновен, съдът отнема в полза на държавата МПС, с което е извършено деянието, когато е негова собственост, а когато виновното лице не е собственик, се присъжда равностойността му. Националната агенция по приходите оценява състоянието на отнетите в полза на държавата МПС и ги включва впоследствие в тръжни процедури по обявяване за публична продан“, пояснява министърът.
Колко автомобила са отнети?
Той е представил справка, от която е видно, че общо 132 автомобила са отнети откак промяната в закона е влязла в сила. Най-много коли са конфискувани в ОДМВР – Бургас – 18 на брой. Следват Велико Търново и Пазарджик (по 14), Габрово (9), София и Плевен (по 6), Враца, Пловдив и Монтана (по 5), Смолян (4), Ловеч и Видин (по 3), Варна, Кюстендил и Сливен (по 2).
Още: Заради бой между пътници: Самолет кацна принудително в България
Още: Арестант избяга от бургаска болница, издирват го
В ОДМВР Благоевград, Добрич, Кърджали, Перник, Разград, Силистра и СДВР няма отнети. Още: "Престъпници в униформи": Мъж твърди, че е жертва на полицейски произвол
От предишен негов отговор до друг депутат става ясно, че само за месец октомври са установени 913 водачи, шофирали след употреба на алкохол и 364 – след употреба на наркотични вещества.