Върховния касационен съд (ВКС) реши окончателно делото за организирана престъпна група за разпространение на наркотици, водено срещу Златомир Иванов - Баретата и други девет подсъдими.
Съгласно решението, Златко-Баретата е изцяло оправдан по обвиненията срещу него.
Тричленен състав на Върховния касационен съд изменя решението на Апелативния специализиран наказателен съд в частта му относно осъждането на Тодор Цветанов, Добромир Добрев и Галин Лазаров, като намалява наложеното на Цветанов наказание за престъпление от 4 г. и 6 месеца на 3 г. и 6 месеца „лишаване от свобода“, съобщиха от ВКС.
Съдът преквалифицира деянието, за което е признат за виновен Добрев в по-леко наказуемо и намалява наложеното му наказание от 6 г. „лишаване от свобода“ и „глоба“ в размер на 10 000 лв. на 3 г. „лишаване от свобода“ и 6 000 лв. „глоба“ и отлага изтърпяването за срок от 5 г. Съдът преквалифицира деянието, за което е признат за виновен Лазаров в по-леко наказуемо, като намалява наложеното наказание от 4 г. „лишаване от свобода“ и „глоба“ в размер на 10 000 лв. на 3 г. „лишаване от свобода“ и 6 000 лв. „глоба“ и отлага изтърпяването за срок от 5 г. Потвърждава въззивното решение в останалата му част. Решението не подлежи на обжалване.
Делото във ВКС е образувано по протест на прокуратурата и по жалби на седем от подсъдимите срещу въззивното решение на АСНС, с което частично е изменена присъдата на Специализирания наказателен съд.
Наложените наказания след окончателното решение на ВКС по делото са:
Стефан Грозданов за участие в организирана престъпна група за разпространение на наркотици (ОПГ) – 5 години „лишаване от свобода“;
Петър Цветанов – за участие в ОПГ – 3 години и 6 месеца „лишаване от свобода“;
Тодор Цветанов – за участие в ОПГ – 3 години и 6 месеца „лишаване от свобода“;
Тихомир Стоянов – за престъпление, свързано с държане на високорисково наркотично вещество – „глоба“ в размер на 1 000 лева;
Кристиян Лалев – за участие в ОПГ и за престъпление, свързано с държане с цел разпространение без надлежно разрешение на високорискови наркотични вещества – общо най-тежко наказание от 3 години „лишаване от свобода“, отложено за срок от 5 години, и „глоба“ в размер на 1 000 лева;
Добромир Добрев – за държане с цел разпространение без надлежно разрешение на високорискови наркотични вещества – 3 години „лишаване от свобода“, изпълнението на което е отложено за срок от 5 години, и „глоба“ в размер на 6 000 лева;
Галин Лазаров – за държане с цел разпространение без надлежно разрешение на високорискови наркотични вещества – 3 години „лишаване от свобода“, изпълнението на което е отложено за срок от 5 години, и „глоба“ в размер на 6 000 лева.
Част от подсъдимите са признати за невинни и са оправдани изцяло по повдигнатите им обвинения:
Златомир Иванов – за престъпления, свързани с ръководенето на престъпната група и противозаконно присвояване на чужда движима вещ;
Ивайло Борисов, Златко Гочев, Тихомир Стоянов и Галин Лазаров – за участие в ОПГ;
Добромир Добрев – за участие в ОПГ, за държане с цел разпространение без надлежно разрешение на високорискови наркотични вещества по отношение на част от иззетите наркотични вещества, както и за държане на огнестрелно оръжие и боеприпаси.
Съдебният състав на ВКС не приема твърдението в касационния протест за допуснато съществено процесуално нарушение при анализа на доказателствата по делото относно оправдаване на част от подсъдимите. В решението на ВКС се подчертава, че показанията на свидетел с № 28, към които се фокусира държавното обвинение в протеста, са обсъдени в цялост от въззивната инстанция, като с основание е отхвърлена възможността да се възприемат твърдения, които възпроизвеждат дочути по слух обстоятелства.
„Трайната съдебна практика напълно отхвърля възможността подобни обстоятелства да са в основата на изводи за виновността на един или друг подсъдим, като няма никаква причина подобен подход при оценката на такива дочути твърдения да бъде изоставен“, пишат върховните съдии.
Те обсъждат в мотивите си показанията на свидетелите с тайна самоличност, като приемат, че във въззивното решение няма избирателно кредитиране на показания в отделните им части, а съдът е дал вяра само на личните възприятия на тези свидетели. „Вътрешното убеждение на въззивната инстанция не е опорочено, а е изградено на солидно аргументирана доказателствена основа, в съответствие с правните принципи, които изискват сигурни и безспорни доказателства за определяне на виновността на едно лице“ – категорични са съдиите от ВКС. Обвинението не е съумяло да представи по убедителен начин доказателства за трайното сдружаване на оправданите лица, установяването на определена йерархична (което не е задължително) структура и разпределение на функциите, а съдът, въпреки положените усилия, не е успял да допълни тези съществени пропуски, поради което логично и обосновано е взел решение да потвърди оправдаването им.
Върховните съдии приемат за напълно основателно оплакването в касационната жалба на подсъдимия Добрев (поддържано и от представителя на държавното обвинение) за нарушение на материалния закон. Той е признат за виновен за държане с цел разпространение без надлежно разрешение на високорискови наркотични вещества в големи размери. В мотивите на ВКС се посочва, че стойността на предмета на престъплението е определена на 2 300,88 лв., а задължителната съдебна практика на ВКС определя големите размери като парична равностойност, надхвърляща 70 минимални работни заплати за страната, в случая това следва да е стойност, надхвърляща 18 900 лева. С признаването на Добрев за виновен по тази квалификация съдилищата са нарушили материалния закон, което изисква деецът да бъде оправдан по нея, като се приложи закон за по-леко наказуемо престъпление.
По отношение на касационната жалба на подсъдимия Лазаров съдът излага идентични мотиви да се приложи закон за по-леко наказуемо престъпление, тъй като предметът на престъплението е с парична стойност 1 038,92 лв.