Хакерите, извършили кибератаката срещу Агенцията по лекарствата на ЕС (EMA), са получили достъп до някои документи за ваксината срещу коронавирус на фармацевтичните компании "BioNTech" и "Pfizer", се казва в изявление на "BioNTech".
Припомняме, че вчера Европейската агенция по лекарствата обяви, е била подложена на кибератака.
„Ние бяхме информирани от Европейската агенция по лекарствата (EMA), че е била подложена на кибератака и че е получен незаконен достъп до някои документи, свързани с нормативното представяне на кандидата за ваксина BioNTech/Pfizer BNT162b2, които са били съхранявани на сървъра на EMA", се казва в изявлението, предаде БГНЕС.
"Понастоящем очакваме допълнителна информация и ще отговорим адекватно и в съответствие със законодателството на ЕС", казаха компаниите. „EMA ни увери, че кибератаката няма да окаже влияние върху графика за нейното разглеждане.“
Агенцията на ЕС по лекарствата, свързани с пандемията от коронавируса, е органът, отговорен за проучването на данните по тестването на новосъздадени коронавирусни ваксини в Европейския съюз. Тя също така предоставя своите становища относно изследваните лекарства и препоръките за използването им на вътрешния пазар на Съюза.
През ноември германската компания "BioNTech" и американският фармацевтичен гигант "Pfizer" обявиха успешна трета фаза от клинични изпитвания на собствена ваксина, показала около 95% ефективност в предотвратяването на инфекция с COVID-19.
Това не е първият път, когато информация, свързана с коронавирусни ваксини, е обект на киберпрестъпници.
Миналия месец "Майкрософт" заяви, че е засякла опити на подкрепяни от държавите им руски и севернокорейски хакери да откраднат ценни данни от водещи фармацевтични компании и изследователи на ваксини. Според "Майкрософт" повечето от целите - разположени в Канада, Франция, Индия, Южна Корея и Съединените щати - са били „пряко ангажирани с изследване на ваксини и лечение на COVID-19“. Той не посочи целите, но каза, че повечето са имали кандидати за ваксина на различни етапи от клиничните изпитвания.