Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Земята се отдалечава от Слънцето: трябва ли да се тревожим?

08 август 2022, 07:45 часа • 17418 прочитания

Нашата планета има леко елиптична орбита, което означава, че не се върти около Слънцето в кръг. Средно разстоянието от Земята до нашата звезда е 150 милиона километра. Но поради овалната орбита на нашата планета това разстояние непрекъснато се променя през годината - от 147 милиона км до 152 милиона км.

В същото време средното разстояние от Земята до Слънцето се увеличава, тоест нашата планета се отдалечава от своята звезда и това с времето ще доведе до изменение на климата. На въпроса: „Струва ли си вече да се тревожим за това?“, астроном от Калифорнийския университет (САЩ) отговаря в статия за Live Science.

Астрономът Браян ди Джорджио от Калифорнийския университет в Санта Круз обяснява, че средното разстояние от Земята до Слънцето постепенно се увеличава. Причината е, че Слънцето бавно губи маса, както и във взаимното гравитационно влияние между двете космически тела.

„На нашето Слънце, според прогнозите, му остават около 5 милиарда години живот, но ще дойде време, когато нашата звезда ще започне бавно да умира, а преди това Слънцето ще загуби около 0,1% от масата си. Макар че това не изглежда много, тази цифра е сравнима с масата на Юпитер, който е 318 пъти по-тежък от Земята“, казва Ди Джорджо.

По думите на учения Слънцето вече е започнало да губи маса и силата на гравитацията му отслабва, което означава, че Земята се отдалечава от нашата звезда с около 6 см на година. Но засега не си струва да преживяваме, това все още е твърде малко отдалечаване, казва Ди Джорджо.

Според учения постепенното отдалечаване на планетата от Слънцето допълнително ще повлияе на климата на Земята. Причината е, че количеството слънчева светлина постепенно ще намалява.

"Въпреки че количеството светлина ще намалее, това няма да се случи толкова бързо, ще отнеме милиони години. Но Слънцето ще се промени само по себе си в своята еволюция и на всеки 1 милиард години ще увеличава своята яркост. Това ще доведе дотам, че на планетата ще постъпва твърде много топлина и цялата вода може да изчезне. Много преди Слънцето да приключи жизнения си път, Земята ще стане необитаема", обяснява ученият.

В края на своята еволюция Слънцето ще се превърне в огромна червена звезда (червен гигант). Някои учени смятат, че Слънцето ще се увеличи толкова много, че ще погълне Меркурий, Венера и Земята. Но други учени смятат, че нашата планета все още може да оцелее и да продължи да съществува.

„Дори Земята да оцелее, няма шанс хората да оцелеят на нея. Земята ще се превърне във вряща топка“, казва Ди Джорджо.

Най-смелите прогнози на учените гласят, че дори човечеството да оцелее след 5 милиарда години, то ще трябва по някакъв начин да премести планетата около орбитата на Сатурн, за да остане годна за живот.

"Това е много фантастично решение, но всичко може да бъде, може би технологиите на бъдещето ще го направят възможно. Може би по-лесно би било да напуснем Земята или нашата Слънчева система", разсъждава ученият.

Както вече стана ясно, Земята е започнала да се върти по-бързо около оста си. Наскоро тя постави нов рекорд. Дали ще продължи да набира скорост, или ще се забавя, мненията на учените се разминават.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Слънцето: кога и как ще загине нашата звезда?

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес