Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ускоряват търсенето на потенциално обитаеми планети

02 март 2016, 18:50 часа • 8287 прочитания

Учените от Вашингтонския университет са открили начин да определят абиотичния произход на кислорода и озона в атмосферата на екзопланети. Новият метод ще помогне да се отсеят негодните кандидати от потенциално обитаемите планети. Изследването е публикувано в сп. Astrophysical Journal Letters.

При търсенето на потенциално обитаеми екзопланети учените обръщат внимание на състава на тяхната атмосфера. За възможността за наличие на живот на планетата може да сочат такива газове като кислород или озон, който се образува от молекулярен кислород под действието на ултравиолетовите лъчи.

Например на Земята кислородът се произвежда изключително в резултат на фотосинтеза, но той също може да се произвежда и под действието на абиотични фактори.

В своята работа учените се опитали да установят какви фактори могат да сочат за „неживия“ произход на О2 и О3. Изследователите разглеждали модел на необитаема, но годна за живот планета, с атмосферен състав N2—CO2—H2O, която се върти около звезда от клас М или К (червено джудже). Те са провели компютърно моделиране, при което са изяснили, че за абиотичен произход на кислорода и озона може да сочат CO и O4.

В първия случай молекулите на въглеродния диоксид (СО2) могат да се разпадат в резултат на фотолиза, тоест под действието на фотоните на електромагнитното лъчение. В резултат ще се освобождават кислородни атоми, които могат да образуват молекулярен кислород.

Вторият сценарий предполага разрушаването на водата, намираща се в атмосферата на планетата. В този случай водородът ще напуска атмосферата на екзопланетата, в резултат на което в нея ще остава голямо количество кислород, доста по-голямо, отколкото в атмосферата на Земята, както отбелязват учените.

Изследователите отбелязват, че новият метод ще помогне да се ускори търсенето на потенциално обитаеми екзопланети.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес