Министерството на търговията на САЩ на 21 декември внесе в санкционния списък 45 руски и 58 китайски компании, свързани с отбранителната сфера. За тях е ограничена продажбата на много американски стоки и технологии. Към „крайните военни ползватели” произволно са отнесени компании, които изобщо не са такива.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Сред руските компании се оказали няколко предприятия на „Роскосмос”, пише svpressa.ru. Например това е базираният в Самара Ракетнокосмически център „Прогрес”, който произвежда ракетите „Союз”, и главният научен институт на държавната корпорация ЦНИИмаш, в чийто състав работи Центърът за управление на полетите на МКС.
Ръководителят на „Роскосмос” Дмитрий Рогозин обяснява причините за санкциите. През последните 9 г. американските астронавти са пътували до МКС с кораба „Союз”, но от 2020 г. те използват корабите Crew Dragon на компанията SpaceX на Илон Мъск.
Ръководителят на Института за космическа политика Иван Мойсеев счита, че САЩ са готови да спрат сътрудничеството с Русия относно МКС. Докато за американците няма да има загуби, за руския космически отрасъл санкциите са извънредно силен удар.
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Откриха суперземя, на която е възможно да има живот
Русия от началото на XXI-и век започнала да купува комплектуващи елементи за своята космическа техника от САЩ. Това е обичайна световна практика. Например САЩ много години използваха за първа степен на ракетите си руския двигател РД-180.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)
Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Русия много ползваше вносни части и агрегати за спътниците си, особено електроника. И тъй като „Прогрес” се занимава със спътници и ракети, за него американските санкции са чувствителни.
Сега руснаците търсят замяна на комплектуващи детайли, но те навярно ще се окажат не така добри като американските. А при ЦУП не могат да се правят компромиси с качеството.
Очевидно е, че американците са преразгледали състоянието на сътрудничеството с Русия в космическата сфера и са счели, че вече могат да се справят и сами.
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
Превод: Ганчо Каменарски