Глобална мрежа от радио- и милиметрови обсерватории, наречена Телескоп хоризонт на събитията (Event Horizon Telescope, EHT), получи първото по рода си изображение на сянката на свръхмасивната черна дупка в центъра на нашата галактика Млечен път. Това е новината, за която астрономите от Европейската Южна обсерватория ни подготвяха.
Черната дупка се намира на разстояние около 27 хиляди светлинни години от Слънцето и е свързана с радиоизточника Sagittarius A* (Sgr A*, Стрелец A*, произнася се „Стрелец A със звездичка“).
Новите резултати от изследването на Млечния път бяха представени на съвместна конференция на учени от Европейската южна обсерватория (ESO) и Колаборацията EHT.
Астрофизиците успели да разгледат Стрелец A* благодарение на нови методи за обработка на получените данни, което им отнело пет години. Проектът EHT стартира през април 2017 г. - осем обсерватории в различни части на Земята работят като един телескоп с дължина на вълната 1,3 милиметра. Областта на интерес за този проект била черната дупка в центъра на галактиката M87, както и черната дупка Стрелец A* в центъра на нашата галактика.
През април 2019 г. учените съобщиха за първото изображение на сянката на черна дупка, свръхмасивната черна дупка в центъра на активната гигантска елиптична галактика M87 (Месие 87, известна още като Дева А). Масата на свръхмасивната черна дупка в центъра на M87 е около 6,5 милиарда слънчеви маси. Това е около хиляда пъти повече от това на черната дупка Sgr A*. Разстоянието до M87 е около 55 милиона светлинни години, разстоянието до Sgr A* е около 27 хиляди светлинни години. Но въпреки факта, че Стрелец A* е много по-близо до нас, беше по-трудно да се получи изображение на сянката на тази черна дупка.
📢 Breaking news: Meet the Black Hole at the Centre of our Galaxy! Astronomers have unveiled the 1st image of the supermassive black hole at the centre of the Milky Way. The image was produced by a global research team @ehtelescope 📷EHT Collaboration pic.twitter.com/xcB3qt4La4
— ESO (@ESO) May 12, 2022
„Газът в близост до двете черни дупки – и Sgr A*, и M87* – се движи със същата скорост, почти равна на скоростта на светлината. Но за да извърши едно завъртане около по-голямата по размер M87*, той има нужда от няколко дни до няколко седмици, а около много по-малкия Sgr A* той се върти за броени минути. Това обяснява защо яркостта и структурата на газа около Sgr A* се променяха много бързо по време на наблюденията на EHT – ситуацията прилича малко на опит да се направи ясна снимка на кученце, тичащо из стаята, преследващо собствената си опашка", се казва в съобщението на Eвропейската Южна обсерватория.
Астрофизиците вече могат да сравняват изображенията на две черни дупки с много различни размери.
Както се отбелязва, проектът EHT продължава да се развива: по време на голямата наблюдателна кампания през март 2022 г. били включени още повече телескопи.
ОЩЕ: Чуйте какви звуци издава черна дупка по време на "обяд"