Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАСА обяви конкурс за ловци на астероиди

11 март 2014, 12:55 часа • 236368 прочитания

Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство на САЩ (НАСА) обяви награди в размер на 35 000 долара за цивилни учени, които разработят подобрени алгоритми за идентифициране на астероиди, съобщават от агенцията.

Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)

Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук

Състезанието се провежда в партньорство с компанията Planetary Resource и ще бъде първото от поредица конкурси, започващи на 17 март. Преди стартовата дата участниците могат да си създадат акаунт на страницата на състезанието и да научат повече за правилата и етапите му: http://bit.ly/AsteroidHunters

Предизвикателството пред ловците на астероиди е да разработят значително по-добри алгоритми за идентифициране на астероиди в изображения, заснети от наземни телескопи. Печелившите решения трябва да увеличат улавящата чувствителност, да намалят броя на фалшивите позитивни резултати, да преодоляват несъвършенствата на данните и да функционират ефективно на всички компютърни системи.

“За да предпазим планетата от опасността от сблъсък с астероиди, най-напред трябва да знаем къде са те”, посочва директорът на програмата за награди и конкурси на НАСА Джен Гъстетик. “Отваряйки търсенето на астероиди, ние събираме потенциала на иноваторите, производителите и цивилните учени от целия свят за разрешаване на това глобално предизвикателство”.

Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Откриха суперземя, на която е възможно да има живот

Гъстетик е един от домакините на панел “По-умни ли сме от динозаврите” в рамките на интерактивния фестивал South of the Southwest в Остин, Тексас. “Масово унищожение е причината за изчезването на 75 процента от видовете на Земята преди 2 милиона години”, посочва тя в рамките на дискусията, цитирана от The Guardian. “Цялата човешка история е едва осем секунди от космическия календар и последната секунда е всичко, което знаем днес”, казва Гъстетик. Дали сме достатъчно умни да избегнем съдбата на динозаврите, пита тя и добавя, че хората умеят да създават инструменти и имат противопоставящи се палец и показалец, с които могат да хващат. По думите й ние сме невероятно социални същества, способни да си сътрудничат и да работят заедно, за да изобретят каквото и да е - от колелото до ракетите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес