Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НАСА изстреля сондата "Паркър" (ВИДЕО)

12 август 2018, 14:02 часа • 6147 прочитания

Националното управление на САЩ за аеронавтика и космически изследвания (НАСА) изведе автоматичната станция Parker Solar Probe за изучаване на Слънцето.

Космическият апарат се отправи на пътешествието с помощта на тежката ракета-носител Делта-4, която стартира от космодрума на Кейп Канаверал, щата Флорида, съобщава БГНЕС.

Главната цел на сондата "Паркър" е да разкрие тайните на необичайната атмосфера около Слънцето. Апаратът има за цел да навлезе в слънчевата атмосфера, където ще изследва небесното тяло. Проектът Parker Solar Probe е на стойност 1,5 милиарда долара.

Сондата е с размерите на автомобил, но е направена специално да издържи огромната горещина на разглеждания обект. Това ще е най-близкото изследване на Слънцето, правено някога в историята на човечеството.

Мисията е планирана за 7 години и за това време сондата трябва да премине 24 пъти през короната. „Паркър Солар“ е обвита с термозатен щит и се предполага, че той ще я предпази от топлинното излъчване, тъй като издържа на температура до 1 300 градуса по Целзий. Учените се шегуват, че на този щит дори Капитан Америка би завидял, коментира БНР.

Вчера Американската космическа агенция НАСА отложи за днес изстрелването на соларната сонда "Паркър". По време на обратното броене преди старта се е включила аларма за проблем и това е принудило агенцията да отмени изстрелването.

Веднага след изстрелването започва поставянето на рекорди. Досегашният шампион, достигнал най-близо до Слънцето е Helios 2, изминал 43 милиона километра през 1976 г. „Паркър Солар“ се очаква да подобри този рекорд и ще развива скорост от 430 000 мили в час. Сондата ще направи 24 захода към Слънцето и в определени моменти ще се намира на само 3,83 млн. мили от повърхността на звездата.

За първи път НАСА кръщава свой космически кораб на жив човек. Совалката носи името на астрофизика Юджийн Паркър, който на младини пръв допуска, че на Слънцето има ветрове. Мнозина са скептични, но уредът “Маринър 2” на НАСА доказва неговото твърдение години по-късно. Днес Паркър е на 91 години и заедно със семейството си ще присъства на изстрелването.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес