Нова загадка стои пред специалистите, наблюдаващи Меркурий. Образувания от гигантски скали и хребети опровергават всички съществуващи модели до момента, пише Space.com.
Меркурий е най-малкият и най-вътрешен свят в Слънчевата система. Той е обгърнат в мистерия от години. До изпращането на сондата MESSENGER на Националната космическа агенция на САЩ (NASA), небесното тяло е посещавано само два пъти от прелетелия покрай него апарат Mariner 10. MESSENGER приключи експедицията си през април, разбивайки се на повърхността на Меркурий.
Изображенията, заснети от сондата в продължение на повече от четири години разкриват множество стръмни приплъзвания и големи скали, който приличат на исполински стъпки. Най-големите са дълги 1000 и високи над 3 километра. Такива приплъзвания се образуват, когато скалите са притиснати една към друга.
Според най-широко възприемания модел за произхода на формированията те са гънки на повърхността, образувани при изстиването на ядрото на планетата, което е довело до смаляването ѝ. Предишни изследвания предполагат, че Меркурий може да се е смалил с между 4 до 14 километра.
Ако гънките са се образували при свиването на планетата обаче, те трябва да са разпределени равномерно по повърхността ѝ. Сега учените откриват, че гънките образуват определена матрица.
"Това е истинска мистерия", коментира ръководителят на проучването Томас Уотърс от Музея на въздухоплаването и Космоса във Вашингтон. Никой от съществуващите модели не може да даде обяснение. Учените ще продължат да анализират изображенията и данните от MESSENGER, за да разбулят загадката.
Те се надяват, че сондата BepiColumbo на Европейската и Японската космически агенции, която трябва да бъде изстреляна през 2017 година, ще обрисува по-пълна картина на глобалната структура на кората на Меркурий.