Китай успешно изстреля трима астронавти към своята конкурентна космическа станция на МКС, отбелязвайки първия път от пет години насам, когато нацията изпраща хора в космоса.
Китайският космически кораб, превозващ тримата астронавти, се скачи успешно с космическата станция на страната около седем часа след излитането, съобщи АФП, цитирани от БГНЕС.
„Ракетата „Шънджоу-12“ „се скачи успешно с предния порт на основния модул на станция Тиангонг“, се казва в изявление на Китайската пилотска космическа агенция за най-дългата космическа мисия в страната до момента.
Астронавтите ще останат на новата космическа станция Тиангонг в продължение на три месеца, информира от своя страна "Дейли Мейл".
Триото излетя от модулната космическа станция с ракета Long March-2F в 02:22 пекинско време тази сутрин от стартовия център в пустинята Гоби в северозападен Китай. Те излетяха в космическия кораб "Шънжоу-12", който се отдели от носещата си ракета около десет минути след излитането, след като превозното средство достигна орбита.
Това е първата китайска мисия с екипаж от пет години насам, с тримата членове на екипажа от военното крило на Комунистическата партия, Народната освободителна армия.
Мисията е най-дългата космическа мисия в Китай до момента, като Пекин настоява с амбициозната си програма да се утвърди като космическа сила.
Когато следващите два модула на станцията бъдат изпратени в космоса през следващата година, трио астронавти ще могат да живеят на станцията до шест месеца, подобно на МКС.
От 11-те мисии, необходими за изграждането на пълната станция, четири ще бъдат с хора на борда, което потенциално ще изведе до 12 китайски астронавти в космоса.
Излитането е подарък за 100-годишнината от основаването на комунистическата партия. За да се подготви за мисията, екипажът е преминал над 6000 часа обучение.
МКС трябва да спре да функционира след 2024 г., въпреки че НАСА заяви, че потенциално може да остане функционална след 2028 г., отчасти с търговска подкрепа.
Тиангонг ще бъде много по-малка от МКС и се очаква да има продължителност на живот поне 10 години или по-вероятно 15 години.
Русия също работи върху собствена космическа станция, която да заработи до момента, в който МКС достигне края на живота си, или до 2025 г.
Твърди се, че китайската космическа станция е съвместима с руски хардуер, включително ракети и капсули "Союз", както и че двете нации работят заедно по космическа станция в орбита около Луната, подобно на лунен шлюз на ЕКА и НАСА.