Орбитите на планетите около Слънцето са били източник на много научни спорове. Настоящите им орбитални свойства са добре разбрани, но планетарните орбити са се развили и променили след формирането на Слънчевата система.
Най-известната идея от последните десетилетия са планетарни миграции – тази идея предполага, че планетарните взаимодействия са накарали младите планети да мигрират навътре или навън от първоначалните си места. Сега нова теория предполага, че причината може да е обект с маса 2 – 50 пъти тази на Юпитер, преминаващ през Слънчевата система, пише Universe Today.
Не е планета близнак: Ново изследване хвърля светлина върху ада, който представлява Венера
Еволюцията на орбитите на планетите е сложен процес. Първоначално планетите са се образували от въртящ се диск от газ и прах около младото горещо Слънце. Феноменът на запазване на ъгловия импулс накарал материала да образува равнина, водеща до орбити, които били кръгли и в една и съща равнина.
С нарастването на планетите взаимодействията в протопланетарния диск довели до орбитални миграции на планетите, движещи се навътре или навън. Имало и гравитационни взаимодействия, които довели до значителни промени в ексцентричността и наклона, което понякога изхвърляло протопланети извън Слънчевата система. Приливните сили от Слънцето също може да са променили орбитите.
Въпреки че се смята, че изхвърлянията на протопланети е било доста често срещано при формирането на Слънчевата система, понякога небесни обекти също така са ни посещавали. Тези обекти, изглежда, са били редки и предоставят ценна представа за далечни планетарни системи.
Оумуамуа е открита през 2017 г. и е първият потвърден междузвезден посетител. Тя показва удължена форма и необичайно ускорение, вероятно причинено от отделяне на газове или други негравитационни сили. Наскоро публикувана статия предполага, че такъв междузвезден посетител може да е предизвикал промени в орбитите на нашите планетарни братовчеди.
Изследването е дело на екип учени под ръководството на университета „Гарет Браун“ в Торонто. Те изследвали природата на ексцентричността на газовите гиганти, което предполага, че е малко вероятно настоящите теории да могат да обяснят наблюденията.
Слънчевата система се озова в "междузвезден тунел"
Вместо това те демонстрирали, че по-вероятната причина е обект с между 2 до 50 пъти масата на Юпитер, преминаващ през Слънчевата система. Статията на учените обяснява, че обект, преминаващ на по-малко от 20 астрономически единици и с хиперболична свръхскорост, по-малка от 6 km/s-1, може да обясни наблюденията.
Изчисленията на учените предполагат, че има шанс 1 на 100 междузвезден посетител да създаде орбитите, които виждаме днес – шанс, който е много по-добър от други теории. Използвайки симулации и приблизителни стойности за свойствата на посетителя, екипът заключава, че теорията е най-правдоподобната до момента.
Изследването е публикувано на сървъра за препринт arXiv.