През 2016 година Китай планира да осъществи рекорден за една година брой космически стартове, включително и изстрелване на пилотиран космически кораб, съобщава в. China Daily,, като се позовава на China Aerospace Science and Technology Corp.
"Тази година ще бъдат осъществени повече от 20 старта в Космоса – най-голямото количество мисии за една година", съобщава изданието, цитирано от РИА Новости.
За първата половина на тази година е планиран стартът на космическата лаборатория Tiangong 2 за тестване на животоподдържащи технологии за бъдещата космическа станция.
След това с ракета носител Long March 2F ще бъде изстрелян пилотиран космически кораб Shenzhou XI, който ще отведе астронавти в космическата лаборатория.
Китай планира да пусне и основния модул на своята космическа станция през 2018 година за тестване на съответните технологии. Очаква се пълноценното функциониране на станцията да започне през 2022 година.
В "космическите" планове на Пекин за тази година има и тестови полети на разработваните в Китай ракети носители Long March 5 (Changzhen) и Long March 7, изстрелване на два спътника за навигационна система Beidou.
Ще бъде пуснат и навигационен спътник за Беларус, което ще стане началото на експорт на китайски навигационни спътници в Европа.