Ако решите да крещите в космоса, никой няма да ви чуе. Ако искате обаче да научите как звучи Вселената, Андрю Уилямс от Центъра за космически изследвания към университета на Лестър, Великобритания, ще ви отговори - като птича песен, пише в. "Дейли експрес".
Уилямс е използвал събрани от сателити и космически апарати данни, за да генерира невероятния звук, който човек би чул, ако настрои радио в дълбокия космос.
Най-завладяващият запис е "Птичи хор призори" на електрони, сблъскващи се с горната част на земната атмосфера. Звукът наподобява песен на скорци призори през пролетта над клокочещ поток, примесен с дълбоки басови импулси от Слънцето.
Вселенската песен е записана от сателита Клъстър II на 9 юли 2001 г. с помощта на приемник за дълги радиовълни.
Уникалните записи са събрани в колекция "Траектория", представена в университета на Лестър. Андрю Уилямс сега планира да демонстрира невероятната сбирка на турне.
Експертът обяснява, че сигналите са извън обхвата на човешкия слух и се е наложило да понижи височината им и да ги филтрира, за да станат чуваеми.
Друг интересен запис е на ритмичните слънчеви импулси, уловени от космическия апарат "СОХО". Те обаче са били толкова приглушени, че се е наложило Уилямс да увеличи височината на тона 40 000 пъти. И тъй като звукът се повтаря на всеки пет минути, експертът е ускорил записа 42 000 пъти, за да възпроизведе 40-дневни импулси в няколко секунди, съобщава БТА.