Първият в света дървен сателит, построен от японски изследователи, беше изстрелян в Космоса във вторник в ранен тест за използване на дървен материал при изследване на Луната и Марс. Новината съобщи CNN.
LignoSat е разработен от университета в Киото и Sumitomo Forestry и ще бъде изпратен до Международната космическа станция с мисия на SpaceX и по-късно пуснат в орбита на около 400 километра над Земята.
Japan sends world's first wooden satellite into orbit
— NEXTA (@nexta_tv) November 5, 2024
SpaceX has launched a tiny wooden probe, LignoSat, into space. Japanese scientists crafted it from durable Japanese magnolia (honoki) and assembled it without metal screws or glue.
After launch, LignoSat will remain in orbit… pic.twitter.com/s1EQ2cGDXY
Защо дървен?
Екипът реши да разработи дървен сателит, сертифициран от НАСА, за да докаже, че дървото е материал за космически цели.
„Самолетите от началото на 1900 г. са направени от дърво“, каза професорът по горски науки от университета в Киото Коджи Мурата. „Дървен сателит също трябва да е осъществим.“
Дървото е по-издръжливо в Космоса, отколкото на Земята, защото няма вода или кислород, които да го изгният или възпламенят, добави Мурата.
Дървеният сателит също минимизира въздействието върху околната среда в края на живота си, казват изследователите. ОЩЕ: Метеор или разпадащ се сателит прелетя над България?: Говори астрономко
Ще строим дървени къщи в космоса?
Наречен на латинската дума за „дърво“, LignoSat с размер на длан има за задача да демонстрира космическия потенциал на възобновяемия материал, докато хората изследват живота в космоса.
„С дървен материал, материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи, да живеем и работим в космоса завинаги“, каза Такао Дои, астронавт, който е летял на космическата совалка и изучава човешки дейности в космоса в университета в Киото. ОЩЕ: Северна Корея ще изстреля сателит в Космоса