Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли шанс за живот на две сравнително нови екзопланети?

09 август 2019, 08:51 часа • 5802 прочитания

След като миналия месец бяха открити две екзопланети в обитаемата зона на близка звезда - червено джудже, наречена "Тийгардън" (Teegarden), двама израелски астрофизици решиха да проверят потенциала за реален живот и откриха, че на едната от екзопланетите температурата може да е близка до тази на Земята, докато на другата може да е по-близка до тази на Марс .

Звездата "Тийгардън" е една от най-близките до нашата планета, само на 12,5 светлинни години, но не бихте я видели с гледане на нощното небе. Звездата е джудже. Нашето Слънце е 300 000 пъти по-ярко от нея. Тя има само 8% от масата на Слънцето. Една звезда обаче не трябва да е ярка, за да има около нея планети. По-рано тази година бяха забелязани две планети, които обикалят около мъничката звезда.

"Двете планети приличат на вътрешните планети на нашата Слънчева система. Те са само малко по-тежки от Земята и са разположени в така наречената обитаема зона, където водата може да присъства в течна форма", казва главният учен Матиас Зехмайстер от Института по астрофизика в Университета в Гьотинген.

Тези две екзопланети, известни просто като b и c, се намират в така наречената обитаема зона, където нито е твърде горещо, нито е твърде студено, за да съществува живот.

Земята, разбира се, също се намира в обитаемата зона на Слънцето, а Марс и Венера са в периферията ѝ. Но както предполагат безжизнените Марс и Венера, разположението в обитаемата зона не е гаранция за съществуване на живот. Ето защо двама израелски учени - Амри Вандел от Еврейския университет в Йерусалим и Лев Тал-Ор от Университета в Тел Авив, решиха да проучат въпроса за планетите на звездата на "Тийгърдън" по-дълбоко. Откритията им са представени в проучване, публикувано в Astrophysical Journal.

Тъй като звездата е по-тъмна от нашето Слънце, обитаемата зона около нея е много по-малка; двете екзопланети правят обиколка около слънцето си само за 4.9 и 11.4 земни дни. Едната им страна винаги е обърната към звездата, а другата седи във вечна нощ, установили учените.

Според тях, това не е добър фактор по отношение на условия за живот. Учените обаче отбелязват, че все още е възможно екзопланетите да поддържат течна вода, но атмосферата вероятно ще е тънка. И все пак, дори и тънка атмосфера би била достатъчна, за да измести топъл и студен въздух от противоположните страни на екзопланетата, за да се изравнят температурите.

И двете екзопланети също са приблизително с размер на Земята - само по себе си забележително откритие, тъй като доскоро астрономите бяха открили само много по-големи екзопланети от нашата планета.

Астрономите предполагат, че двете екзопланети вероятно са подобни на Земята и Марс по отношение на температури, като едната има повърхностни температури между 0 и 50 градуса по Целзий а другата е доста по-студена. Въпреки това, звездите тип червено джудже често могат внезапно и непредвидимо да излъчват огромни слънчеви пламъци, удвоявайки яркостта само за няколко минути и изстрелвайки изблици на енергия, които могат да унищожат атмосферата на планетата и да я изложат на огромно количество радиация.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес