Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Екипът на "Нови хоризонти" представи първата карта на Плутон

09 юли 2015, 08:47 часа • 15888 прочитания

Екипът на мисията "Нови хоризонти" (New Horizons) пристъпи към създаването на карта на повърхността на планетата джудже Плутон. Неин тестов вариант може да се види с помощта на програмата Google Earth, съобщава НАСА.

За разглеждане на повърхността на Плутон се предлага да се отворят програмата и последната версия на картата на планетата джудже. Според учените в хода на мисията "Нови хоризонти" ще получава все по-качествени снимки на това небесно тяло.

Последната версия на картата е получена в периода от 27 юни до 3 юли 2015 г. с комбинация изображения, заснети с помощта на инструментите Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) и Ralph. Първият прави черно-бели снимки във висока резолюция, а вторият – цветни в ниска.

На картата на Плутон се виждат области с различни цветове, форми и размери, както и тъмни петна в екваториалната му област. Дължината на най-дългото от тях по екватора е три хиляди километра.

Вдясно от него на картата може да се види светъл кръгъл район с диаметър 1,6 км. Според учените той може да е образуван от ледени форми на метан, азот и вероятно  водороден оксид. Следвайки картата вдясно по екватора, може да се видят четири тъмни петна, чиято природа не е известна на учените.

На крайния ляв участък се вижда област с диаметър около 350 км, която напомня на кратер, но учените се въздържат от интерпретации. Според техните прогнози на 14 юли 2015 г., когато „Нови хоризонти“ се приближи на 12 500 км до Плутон, ще бъде проведено по-детайлно изследване на неговата повърхност.

Основна задача на програмата „Нови хоризонти“ се явява изучаването на планетата джудже Плутон и неговия спътник Харон. Научното оборудване на сондата ще събере данни за състава на атмосферата на Плутон и строежа на неговата повърхност и ще провери информацията за възможно наличие на магнитосфера и взаимодействието между планетата джудже и Харон. След изследването на системата на Плутон „Нови хоризонти“ ще надникне в пояса на Кайпер - област зад орбитата на Плутон, пълна с ледени тела, останали от формирането на Слънчевата система.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес