Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 планети се подреждат в дъга в небето, през март ще се присъедини и седма

14 януари 2025, 07:50 часа • 862 прочитания

Този месец шест планети в Слънчевата система – Марс, Юпитер, Уран, Венера, Нептун и Сатурн – ще се появят в небето на Земята в „парад на планетите“. Въпреки че тъмните часове на 21 и 25 януари може да са добри моменти да ги видите, както разгласиха различни медии, тази гледка няма да бъде ограничена до една или две нощи. Ще бъде възможно да се види гигантска дъга от планети всяка ясна нощ през януари (и беше видима и през декември). А още по-голяма възможност се крие през следващите месеци, когато към „парада“ ще се присъедини още една планета.

Кои планети да наблюдаваме през януари?

21 януари е подходящо време да погледнете дъгата на планетите, защото тогава Луната ще бъде в последна четвърт и ще изгрява след полунощ. Това разчиства пътя за наблюдения в небето, въпреки че светлинното замърсяване може да попречи на гледката към ярките планети.

ОЩЕ: Най-доброто, което можете да видите на небето през 2025 г.

NASA

На 21 януари ще бъде възможно да се видят Сатурн и Венера близо една до друга на запад – само дни след близката им връзка на 18 януари – с Юпитер, който блести отгоре на юг и Марс (тъкмо след ярката си опозиция на 15 януари) по-горе на изток. Уран ще бъде точно вдясно от Юпитер, докато Нептун ще бъде точно над Венера. За да видите Уран и Нептун обаче, ще ви трябва мощен телескоп.

Неочаквана компания през март

Ефектът ще бъде поразителен – но още по-голяма гледка може да се види през първата седмица на март, когато Меркурий ще се присъедини към небесното представление. Обикновено Меркурий се крие в лъчите на Слънцето и е труден за наблюдение, така че не пропускайте тази златна възможност.

ОЩЕ: Венера няма спътници, Земята има един, а Сатурн има над 100. Каква е причината?

Парадът в крайна сметка ще приключи, като Сатурн потъне в слънчевия блясък. Той ще бъде в слънчева връзка на 12 март, което на практика ще сложи край на парада от планети.

Въпреки че всички те ще споделят нощното небе по едно и също време, планетите не са подравнени по време на тези паради, както често погрешно се твърди. Всички планети обикалят около Слънчевата система в една и съща равнина, наречена еклиптика. Еклиптиката е същият път, по който Слънцето минава през дневното небе. Както се вижда от Земята, всичко, което е от едната страна на Слънчевата система, се вижда на вечерното небе, а всичко от другата страна присъства на сутрешното небе, пише Live Science.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес