Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Броят на компаниите с руска връзка у нас се увеличава постоянно: Официални данни

13 януари 2025, 18:00 часа • 1968 прочитания

От отговор на служебния министър на правосъдието Мария Павлова през септември миналата година стана ясно, че в България има 11 939 компании с над 40% руско участие в капитала. В тази връзка народният представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Мартин Димитров е поискал от министъра да му предостави справка за точния брой фирми у нас, над 40% от които са пряка или непряка (чрез общ дял) собственост на руски юридически или физически лица, включително такива с двойно гражданство, към 31 декември 2024 г. Оказва се, че те са още повече.

Още: За пет години: На печалба ли е България от частта на "Турски поток", изградена у нас?

Защо е важно колко руски компании има в България?

През август 2024 г. международната рейтингова агенция Moody’s направи проучване, свързано с 12-ия пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия, наложени заради агресивната война на диктатора Владимир Путин в Украйна. Целта беше да се направи изследване за руските компании в Европа. Оказа се, че страната ни е втора в ЕС по брой на фирмите, в които участие имат руски граждани или руски компании.

Още: Въпреки санкциите: Богатството на руските милиардери нараства още

Снимка: iStock

В целия блок тогава бяха отчетени около 46 000 фирми, в които над 40% от капитала са притежание на руски фирми или физически лица с руско гражданство. Тогава в България имаше 9581 фирми, отговарящи на това условие, според информацията на Moody’s, а пред нас беше само Чехия – с 12 480 компании с руска връзка. Трета бе Германия с 4296 компании, а четвърта – Латвия (3338).

Към днешна дата явно тези фирми у нас са се увеличили с около 3300.

Според 12-ия пакет санкции на ЕС срещу Москва, приет тогава, от юли 2024 г. кредитните и финансовите институции на Европейския съюз са задължени да спазват нови изисквания за отчитане и докладване на всички трансакции, надхвърлящи 100 000 евро, ако те са свързани със субект с произход Русия.

Още: ЕС прати на Украйна първи транш от големия заем, обезпечен със замразените руски активи

Конкретни числа от правосъдния министър

На 9 януари Павлова отговаря с конкретни данни след справка в информационната система на Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ). Тя е установила, че към 3 януари 2025 г. в България има:

  • Дружества с едноличен собственик руско физическо или юридическо лице – 7132;
  • Дружества с ограничена отговорност с повече от 40% участие на руски физически или юридически лица – 5548;
  • Дружества, в които като действителен собственик е вписан руски гражданин – 211.

Това означава, че у нас има общо 12 892 дружества с над 40% руско участие в капитала.

Снимка: Мария Павлова, БГНЕС

Още: Правосъдният министър: "Магнитски" не се прилага пряко в България, само присъда доказва вина

Информацията в ТРРЮЛНЦ се актуализира ежедневно чрез извършваните вписавния и заличавания, поради което справките са валидни към деня, в който са извършени.

Министър Павлова отбелязва, че справката обхваща участие на лица в дружества с ограничена отговорност, еднолични дружества с ограничена отговорност и еднолични акционерни дружества. По отношение на акционерните дружества – в ТРРЮЛНЦ акционерите не подлежат на вписване, освен когато същите са еднолични собственици на капитала.

Още: Познат американски бизнес плаща като поп милиарди данъци на Путин през 2023 г. (ОБЗОР - ВИДЕО)

„Що се отнася до прехвърлянето на собствеността върху акциите в български търговски дружества, следва да се има предвид, че прехвърлянето на акции в български дружества съгласно чл. 185 ал. 2 от Търговския закон се извършва с едностранна прехвърлителна сделка – джиро, и трябва да бъде вписано в книгата на поименните акционери, за да има действие спрямо дружеството. Прехвърлянето на акциите не се вписва в ТРРЮЛНЦ (изключение е случаят, при който всички акции са прехвърлени на едно лице и то следва да бъде заявено за вписване като едноличен собственик на капитала). В този смисъл идентифицирането на обстоятелството дали определено лице е собственик на акции в българско дружество би могло да се извърши от Агенция по вписванията едва след тяхното прехвърляне, и то само в случаите, в които собственик на всички акции на дружеството е само едно лице“, посочва Павлова в отговора си.

Снимка: Мария Павлова, БГНЕС

Още: След новите санкции на САЩ срещу Русия: Сериозна промяна в цената на петрола

Тя отбелязва, че информацията все пак може да не е прецизна и пълна, защото вписването на държава на гражданство за физическите лица или на седалище на правните субекти не представлява част от обстоятелствата, подлежащи на задължително вписване в регистрите, водени от Агенция по вписванията.

Източник: Народно събрание

Още: САЩ не приемат никакво участие на Москва в петролната индустрия на Сърбия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес