Нови рекордни нива е достигнала концентрацията на въглероден диоксид (CO2) в атмосферата, съобщиха от ООН, от където са категорични, че са необходими драстични действия за ограничаване на замърсяването, както и за да се постигнат целите на Парижкото споразумение за климата.
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
„Концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата се увеличи с рекордна скорост през 2016 г.“, заявиха от Световната метеорологична организация. Оттам допълват, че в световен мащаб средната концентрация на CO2 в атмосферата е 403,3 частици за милион. Увеличението се дължи на комбинация от човешка дейност и природното явление „Ел Ниньо“, което се наблюдаваше през 2016 г.
Според годишния доклад на организацията за нивата на парниковите газове в слединдустриалната ера (от 1750-та насам) за последно на Земята е имало подобни количества въглероден диоксид преди три до пет милиона години. Тогава нивото на морското равнище е било с 20 м. по-високо от днешното, предаде БГНЕС.
„Без драстични съкращения на въглеродните и други парникови емисии, ние ще се запътим към опасно увеличение на температурите до края на този век, много над целите, поставени от Парижкото споразумение за климата“, заяви генералният секретар на Световната метеорологична организация Петери Талас.
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Според изпълнителния директор на Програмата за околна среда на ООН човечеството все още изхвърля прекалено много парникови газове, като процесът трябва да бъде ограничен. „Това, от което се нуждаем сега, е световна политическа воля и ново чувство за неотложност“, заяви той в изявление след публикуването на доклада.
Бюлетинът на Световната метеорологична организация следи концентрацията на газове в атмосферата, а не емисиите, като данните се събират от мониторингова станция на Хавайските острови.
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?
Още: Екологичната цена на интернет - няма селфи без емисии (ГРАФИКИ)