Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Глобалното затопляне е нарушило синхрона между пчелите и цъфтящите растения

20 август 2020, 19:23 часа • 3561 прочитания

Повишаването на средните годишни температури в Сащ е довело до това, че жизнените цикли на цъфтящите растения и пчелите вече не са в синхрон. До такъв извод са стигнали американски еколози, чиито изследвания са публикувани от научното списание Ecology Letters.

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

„Времето за появата на пчелите от зимен сън се движи напред, заедно с началото на процеса на топене на сняг. В същото време климатичните промени се отразиха на техния жизнен цикъл, включително достигането на техния пик, в по-малка степен от цветните растения“, казва Ребека Ъруин, професор в Университет на Северна Каролина и един от авторите на изследването, предава агенция Фокус.

Повишаването на средните годишни температури и други последици от глобалното затопляне водят до факта, че климатичните зони се изместват, а свързаните растения и животни мигрират към нови местообитания или променят навиците си. В много случаи това се дължи на факта, че пролетта идва няколко седмици по-рано.

По-специално, последните наблюдения показват, че подобни процеси вече са започнали да влияят на живота на руската природа. Поради това птиците започнаха да се връщат от юг в околополюсните региони няколко седмици по-рано, където затоплянето промени баланса между хищниците и плячката им от гризачи. Това се отразява негативно на оцеляването на малките птичета, тъй като през последните десет години животните започват да атакуват птичи гнезда няколко пъти по-често.

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Пчелите и климата

Ървин и нейните колеги откриха още едно проявление на тази десинхронизация. През последните девет години те наблюдават как се променят поведението и жизнения цикъл на пчелите и цветята, които опрашват, които растат в различни райони на Скалистите планини.

В най-голяма степен глобалното затопляне засяга склоновете на планините и полярните райони. Наблюдавайки как поведението на опрашителите и цъфтящите растения варира на различна височина, учените се надяваха да разберат как бъдещото повишаване на температурата в низините ще се отрази на връзката между растителността и насекомите.

Ървин и нейните колеги проследиха диви пчели в 18 различни области в Колорадо. Еколозите са заключили, че опрашителите и растенията реагират на ранното настъпване на пролетта и други ефекти от глобалното затопляне с различна скорост. Освен това учените установили, че определени фактори, като например, когато снегът започва да се топи, влияят много повече върху поведението на пчелите, отколкото други прояви на изменението на климата.

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора

Подобна „десинхронизация“ в жизнените цикли на растенията и пчелите, както отбелязват изследователите, може да доведе до пиков цъфтеж на растенията преди пчелите да достигнат оптималния си брой и да започнат активно да събират нектар. Това ще се отрази негативно както върху оцеляването както на самите насекоми, така и на растенията.

От друга страна, както подчертават Ървин и нейните колеги, все още не е ясно как подобни несъответствия ще се отразят в дългосрочен план на пчелите и растенията. От една страна и двете могат да се адаптират към такива промени в жизнените цикли, а от друга, скоростта на изменението на климата може да е твърде бърза за това. Последвалите наблюдения ще покажат дали това е така или не, обобщиха еколозите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес