През следващите месеци може да се появи застудяващото метеорологично явление Ла Ниня, но ако това се случи, то вероятно ще бъде твърде „слабо и краткотрайно“, за да повлияе значително на покачващите се глобални температури, съобщи Световната метеорологична организация към ООН. Понастоящем вероятността за поява на Ла Ниня до края на февруари е 55%. Подобна е вероятността явлението да се развие между февруари и април, предаде АФП.
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Понижаване на температурите
По-рано тази година СМО изрази надежда, че завръщането на Ла Ниня ще спомогне за леко понижаване на температурите след месеци на глобални топлинни рекорди, подхранвани отчасти от противоположния на Ла Ниня метеорологичен модел - затоплящия се Ел Ниньо, който обхвана планетата за една година от юни 2023 г.
Снимка: iStock
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Слабо въздействие
Но ръководителят на СМО Селесте Сауло предупреди, че евентуална Ла Нина ще има слабо въздействие след 2024 г., която е на път да бъде най-горещата година в историята. „Дори и да се появи Ла Ниня, нейното краткосрочно охлаждащо въздействие ще бъде недостатъчно, за да неутрализира ефекта на затопляне от рекордните парникови газове в атмосферата, които задържат топлина“, каза тя.
Екстремни метеорологични явления
„Дори при липсата на условия на Ел Ниньо или Ла Ниня от май насам станахме свидетели на изключителна поредица от екстремни метеорологични явления, включително рекордни валежи и наводнения, които за съжаление се превърнаха в нова норма в нашия променящ се климат.“ Ла Ниня се отнася за естествено климатично явление, което води до охлаждане на температурата на океанската повърхност в големи части от тропическия Тихи океан, съчетано с ветрове, дъждове и промени в атмосферното налягане, предаде БГНЕС.
Още: Юлиан Попов: Намираме се в клуба на богатите, а се дърпаме да бъдем донори
Снимка: iStock
Противоположни климатични въздействия
На много места, особено в тропиците, Ла Ниня предизвиква противоположни климатични въздействия на Ел Ниньо, който загрява повърхността на океаните, което води до суша в някои части на света и предизвиква проливни дъждове на други места. Въпреки че и двете са естествени климатични явления, СМО подчертава, че те „се случват в по-широкия контекст на предизвиканото от човека изменение на климата, което повишава глобалните температури, изостря екстремните метеорологични и климатични условия и оказва влияние върху сезонните валежи и температурните модели“.
200 научни организации: Климатичните промени са причинени от човешките действия (ГРАФИКИ)