Културният министър Мартин Иванов изрази искрено възмущение от състоянието на хранилищата на Българската национална филмотека в квартал "Бояна". Те не са ремонтирани дълги години заради липса на пари и затова министърът инициира медийна среща, представяйки проблема. Ако той не бъде решен, България може да загуби уникално филмово наследство.
„Инициирах днешната среща именно тук, в тези хранилища, тъй като смятам, че медиите са наш естествен съюзник в борбата ни със задкулисието в българската култура. Нося отговорност поне да представя на обществото най-тежките проблеми в сферата на културата и тежкото състояние в културното ни наследство. Положението на хранилището на филмотеката е недопустимо! Ние сме единствената страна в ЕС, която не се грижи за филмовото ни културно наследство. Тук се съхраняват 150 хиляди копия, 9500 са българските игрални и документални филми, но виждате как се разпада визуалната българска памет. Филмовото ни културно наследство бива разяждано от оцетна киселина и непоправимо се съсипва,” заяви министърът на културата доц. д-р Мартин Иванов по време на огледа на хранилищата на Българската национална филмотека в Бояна.
Директорът на Българската национална филмотека Антония Ковачева благодари на министър Мартин Иванов за неговата загриженост и подчерта, че той е първият министър, който я е потърсил лично и се е поинтересувал от състоянието на филмотеката ни, в която се съхранява голяма част от аудио-визуалното наследство на страната ни.
347 хиляди лева е общият годишен бюджет за филмотеката и за кино „Одеон”, но той е крайно недостатъчен. Липсва устойчиво финансиране, няма „перо” за съхранение, а в тази критична ситуация ще започнат и процеси на разпадане на самите ленти, предупреди тя. По нейни думи ако не се вземат спешни мерки, които да осигурят нормални условия на съхранение на лентите, всички български филми ще бъдат унищожени безвъзвратно до 10 години. Ковачева каза, че според американски изследвания за съхранението на лентите са необходими вентилирани помещения с постоянна температура максимум до 12 градуса, както и постоянна влажност на въздуха до 30%. Тя посочи още, че ако в хранилището се осигури постоянна температурата до 3 градуса, един чисто нов негатив на един филм би издържал там повече от 1000 години.
За съжаление условията в нашите хранилища нямат нищо общо с изискванията - липсва вентилация, температурата не е достатъчно ниска, а влажността е над 50%, изтъкна Ковачева. Тя заяви, че за спасяването на лентите са необходими спешни мерки на държавата. По нейни изчисления задължително трябва да започне поетапно отпускане на средства – минимум по 250 хиляди лева годишно, за да може да стартира цифровизацията, както и да се създадат по-добри условия за съхранение на филмовото ни наследство. Ковачева заяви още, че дигитализацията не решава цялостно проблема със съхранението, тъй като DVD дисковете далеч не са вечни. Задължително трябва да запазим и оригиналите, лентите на филмите, защото те са най-добрият и най-качествен носител, подчерта тя.