Освен че е много неприятна, влагата може да бъде и опасна за здравето. Може да разпознаете, че в дома ви има влага по миризмата, по запотяването на прозорците и стените, по трудно съхнещото пране. Как обаче да я прогоните или поне ограничите?
Къпете се с по-хладка вода – горещият дух изпълва дома ви с по-топъл и влажен въздух, затова е по-добре да използвате по-хладка вода или поне в последните няколко минути от душа да се къпете с такава. Добре е да намалите врялата вода.
Не сушете дрехите в стаята – дрехите съхнат по-трудно през зимния сезон, но въпреки това е добре да ги оставяте навън, а не да ги прибирате в стаята. Така се образува влага. Ако можете, сушете ги максимално навън, после ги оставете да изсъхнат напълно върху парното например.
Климатик – той помага да намаляване на влагата, защото изпълва стаята с по-хладен въздух. Хубаво е да почиствате филтрите на климатика редовно и да го настройвате на съответните градуси. Така ще се предпазите от влагата.
Ползвайте абсорбатор за влага – има най-различни на пазара по размер и цена. Може да си купите такива за по-малко или по-голямо помещение. Ефективни са тези, които работят на ток – те поемат голямо количество от влагата всеки ден. Има качествени уреди против влага, трябва да само да потърсите. Резултатът ще бъде по-малко влага и мухъл.
Абсорбатор – използвайте всички налични абсорбатори и вентилатори у дома. Когато готвите, къпете се или перете. Оставете вентилатора в банята да работи, за да подсуши помещението след душ. Пускайте и абсорбатора в кухнята, докато готвите и след това. Така ще намалите влажността в помещението.
Уверете се, че няма течове у дома – поправете всички кранчета, които текат, проверете и тръбите. В противен случай те само ще допринесат за влагата у дома. Може да използвате специални изолатори около тръбите, така ще се намали риска от образуването на конденз.
Цветята у дома – те определено радват окото и имат полезни свойства, но отделят и влага, особено ако са повече. Така че, ако сте любител на растенията, просто ги преместете в по-проветриво помещение или отвън, докато влагата не бъде премахната.
Проветрявайте често стаята, в която има влага – това е много важно, за да може да изсъхне. Отваряйте прозореца, дори да е зима, за по няколко минути. Важно е да го правите по няколко пъти дневно.
Доверете се на брикетите от въглен – макар това да не е тяхно предназначение, могат да ви помогнат много за отърваване от влагата. Вземете няколко брикета и ги поставете в кутия или кошница. Сложете ги в стаята или близо до влагата. Те ще я усвоят. Препоръчително е да ги сменяте на два-три месеца.