За някои хора гладенето е чиста и дълбока релаксация. По време на тази доста монотонна работа те се изключват напълно от ежедневието, губят се в мислите си и така събират нови сили. Но за повечето от нас гладенето е една от най-неприятните домакински задължения. Планините от пране, което трябва да се глади, продължават да растат и само когато няма друг избор, ютията се вдига и прави това, което трябва. В крайна сметка съпругът в офиса се нуждае от изгладена риза, а спалното бельо изглежда по-хубаво, когато е изгладено. За да сте сигурни, че прането изглежда наистина гладко, трябва да имате предвид няколко неща!
Защо всъщност гладим?
Много малко хора гладят от чиста скука. Основната цел на изглаждането на текстила е да се гарантира, че изглежда привлекателно и няма гънки. Намачканото облекло изглежда нехайно и не оставя добро впечатление на другия. Разбира се, облеклото без гънки е особено важно по време на работа, но всеки трябва да се стреми да обърне внимание на този момент в свободното си време. Но ние не гладим само в името на спретнат и добре поддържан външен вид.
Съвети за бързо и лесно гладене
При изглаждане на текстила влакната се сплескват и в тях могат да се задържат значително по-малко мръсотия и прах. Резултатът: изгладеното пране остава чисто и свежо по-дълго. И има още една причина да взимате ютията от време на време: Прането, което е гладено при много високи температури, е по-малко замърсено с микроби от прането, което не е гладено. Това може да бъде полезно за майки, които използват текстилни пелени на бебетата си. Но не трябва да гладите всичко само от хигиенни причини. В крайна сметка не всичко трябва да е стерилно.
Какво трябва да се глади?
Има много различни виждания по въпроса кои дрехи и текстил за домакинството трябва да се гладят. Фанатиците на гладенето изправят почти всичко, което им попадне – от ризи, блузи, кърпи, спално бельо и покривки за маса, през дънки и тениски до бельо. Е, който има време и на който му харесва - защо не.
Повечето хора обаче гладят само най-необходимото, а това обикновено включва ризи, блузи, спално бельо, покривки и ризи, които все още са набръчкани след пране. Текстилът, изработен от чист памук, обикновено е по-податлив на гънки, отколкото дрехите, изработени от смесени тъкани и поради това трябва да минават по-често под горещото желязо. Инструкциите за грижа на етикетите ни казват дали и при каква температура могат да се гладят дрехи или бельо.
Гладене с пара или ютия: Кое е по-ефективно?
Удобства за гладене на пране
За изправяне на прането ви трябва ютия – разбира се. Различни производители предлагат много различни модели, така че да може да се намери точният модел за всяка домакиня и съпруг. Парната ютия става все по-популярна .
Дъската за гладене значително улеснява работата и спестява болки в гърба, тъй като може да се регулира на различни височини.
За хората, които виждат необходимостта да гладят само веднъж годишно, като основа е достатъчно дебело одеяло, което просто се поставя на масата.
Прането, което трябва да се изглади, може да бъде обработено много по-добре, ако все още има остатъчна влага от около 6-8 процента. Ако това не е така, текстилът може да се напръска с бутилка със спрей, пълна с вода.
Изгладеното пране веднага се сгъва и временно се съхранява в кошница за пране; Ризите и блузите се поставят директно в килера на закачалка или се поставят на подвижна релса за дрехи.